W sumie 88 proc. klientów biznesowych twierdzi, że wytrzymałość notebooków, tabletów i handheldów jest ważna (45 proc. odpowiedzi) a nawet bardzo ważna (43 proc.), gdy rozważają zakup nowych urządzeń. Tylko 3 proc. zupełnie nie zwraca na to uwagi - według badania przeprowadzonego dla Panasonic.

Ankietowani wskazali sześć cech, które są ich zdaniem najistotniejsze w odpornym sprzęcie.

Najwięcej pytanych za ważne lub bardzo ważne uważa zabezpieczenie urządzenia i danych (93,6 proc.). Kolejne miejsca zajęła niezawodność łączności (92,8 proc.) i ochrona przed wpływem środowiska zewnętrznego ekranu, klawiatury, obudowy (88,8 proc.).

Użytkownicy cenią także możliwość wymiany baterii (82 proc.), rozbudowy urządzenia (80,8 proc.) i wymiany pamięci masowej (77,2 proc.).

Klienci biznesowi zainteresowani odpornym sprzętem zwracają uwagę na to, czy spełnia on normy wytrzymałości. Większość nie wie jednak, że nie ma uniwersalnego standardu definiującego wzmacniane urządzenia komputerowe. 

Najwięcej użytkowników biznesowych kojarzy skalę IP (48 proc.), a nieco mniej normy ANSI/IEC (41 proc.) i standard wojskowy 810G/MIL-STD 810G (38 proc.). Jednak jak wykazało badanie, sporo respondentów nie do końca wie, jakie cechy powinny mieć urządzenia spełniające konkretne normy. Najlepiej więc zażądać od dostawcy sprzętu informacji, co testowano w konkretnym modelu i czy są na to certyfikaty. Jednak według badania 20 proc. klientów biznesowych nie sprawdza przed zakupem, czy sprzęt oferowany przez sprzedawcę rzeczywiście ma podawane przez niego cechy. Wierzą na słowo w specyfikację.

Badanie przeprowadziła w Wielkiej Brytanii firma Opinion Matters na zlecenie Panasonic. Pytano 250 osób odpowiedzialnych za zakupy urządzeń przenośnych.