Kandydaci coraz częściej rezygnują w trakcie trwania procesu rekrutacji. Powodem nie jest wyłącznie lepsza propozycja konkurencji, ale w dużym stopniu również błędy po stronie potencjalnego pracodawcy. Tylko 11 proc. kandydatów, którzy uczestniczyli w ciągu ostatniego roku w procesach rekrutacyjnych, oceniło je jako prowadzone nienagannie – według danych Antal.

Najczęściej rozczarowanie specjalistów i menedżerów budzi długi czas oczekiwania na decyzję pracodawcy – z tym spotkał się co drugi badany.

Problem jest szczególnie istotny w sektorze informatycznym, gdzie deficyt fachowców coraz bardziej daje się we znaki firmom.

Oto najczęściej popełniane błędy w procesie rekrutacji.

1. Zbyt długi czas oczekiwania na decyzję pracodawcy

Niedotrzymanie terminu, nieprzekazanie informacji zwrotnej lub jej brak, zniechęcają kandydata. Trzeba komunikować się w sposób zrozumiały i sprawnie, tak, by nie zasypywać siebie wzajemnie pytaniami i nie przedłużać procesu decyzji.  

2. Brak informacji na temat procesu rekrutacyjnego

Z tym problemem zetknął się co trzeci kandydat. Pracodawca powinien jasno określić planowany przebieg procesu rekrutacji i jego poszczególnych etapów już na samym początku rozmów. Jeżeli nie jest to możliwe, warto powiedzieć to wprost kandydatowi. Nawet gdy dana osoba nie zostanie zatrudniona, rzetelny pracodawca zostanie dobrze zapamiętany.

 

3. Brak informacji o firmie, dziale, zakresie obowiązków podczas spotkania rekrutacyjnego

Aż 28 proc. specjalistów i menedżerów przyznaje, że po zakończonej rozmowie kwalifikacyjnej ma niewiele informacji na temat proponowanego stanowiska i zakresu obowiązków. Ponadto duża liczba pytań do kandydata, w zamian za zdawkowy opis ze strony pracodawcy powoduje, że potencjalny pracownik może odebrać takie podejście jako mało profesjonalne. Zdarza się, że specyfika rekrutacji nie pozwala na zdradzenie detali i precyzyjne omówienie tematu. Wtedy warto do razu uprzedzić o tym kandydata. Tak czy inaczej trzeba przekazać możliwie jak najwięcej danych na temat samej organizacji i stanowiska.

Wśród następnych w kolejności rzeczy, które nie podobają się kandydatom podczas rekrutacji, jest oferta poniżej oczekiwań finansowych zgłaszanych wcześniej pracodawcy i brak istotnych informacji na temat oferty.

 

Jakie błędy wskazują kandydaci uczestniczący w procesach rekrutacyjnych?

 

Źródło: Antal

 

Badanie Antal ”Aktywność specjalistów i menedżerów na rynku pracy” przeprowadzono metodą CAWI w dniach 14.03-7.05.2018 r. Wzięło w nim udział 1125 respondentów z całej Polski, średnio mających 38 lat i 14 lat doświadczenia zawodowego.