Rynek komputerów w regionie EMEA ustabilizuje się w 2019 r., w związku ze zbliżającym się zakończeniem wsparcia dla Windows 7 (styczeń 2020 r.), co przyspieszy wymianę urządzeń w sektorze komercyjnym - uważa IDC.

W sumie w całym 2019 r. przewidywane są dostawy niewiele niższe niż w 2018 r. (-0,4 proc., 71,3 mln szt.), głównie z powodu znacznych spadków na rynku konsumenckim. Duże zapasy sprzętu będą ograniczać dostawy na rynku konsumenckim w I poł. 2019 r., ale promocje w celu wyczyszczenia magazynów i spadek cen związany z taniejącymi komponentami powinny zwiększyć popyt w drugim półroczu.

 

Będą kupować firmy i urzędy

Przewiduje się jednak, że segment biznesowy osiągnie znaczny wzrost sprzedaży w 2019 r. Dotyczy to także sektora publicznego. Głównie popyt ze strony średnich i dużych przedsiębiorstw poprawi wyniki.

Zwłaszcza cienkie i lekkie notebooki powinny mieć wzięcie, bo organizacje będą starały się zaspokoić potrzeby stale rosnącej liczby pracowników mobilnych.

Desktopy również mają się dobrze sprzedawać w br., bo nadal - najczęściej ze względów bezpieczeństwa - są używane w niektórych branżach. Widoczny jest natomiast trend przejścia na mniejsze formaty.

Niedobory procesorów nadal występują, ale wpływ tego zjawiska na rynek będzie umiarkowany w br. - oceniają analitycy.  


Lekkie laptopy i gaming interesują konsumentów

Wydłużenie cyklu życia urządzeń, wynikające ze zmiany nawyków zakupowych konsumentów, ogranicza ich zainteresowanie komputerami, ale nie dotyczy to wszystkich urządzeń - cienkie i lekkie laptopy oraz modele gamingowe będą kupowane częściej niż w ub.r. Zdaniem analityków jest też szansa, że wprowadzenie na rynek urządzeń w nowych formatach (np. pojawiły się już laptopy ze składanym ekranem) może zainteresować konsumentów i doprowadzić do trwałego wzrostu w 2020 r.


Region CEE w dół

Z kolei prognoza dla rynku PC na II kw. br. w regionie Europy Środkowo-Wschodniej została skorygowana w dół, z uwagi na odroczone transakcje w sektorze publicznym, słaby popyt konsumencki i pogorszenie warunków gospodarczych w niektórych krajach - poinformował analityk. W II kw. br. spodziewany jest spadek dostaw komputerów w regionie o 2,8 proc. r/r - głównie urządzeń konsumenckich. Druga połowa roku powinna być jednak lepsza dzięki zakupom w MŚP oraz w sektorze publicznym - ocenia IDC.