Już 70 proc. firm w Polsce zgłasza trudności w obsadzaniu miejsc pracy nowymi pracownikami – według danych za 2019 r. To największy niedobór talentów od 10 lat. W porównaniu z 2018 r. nastąpił wzrost aż o 22 punkty procentowe. Na świecie ten odsetek wynosi średnio 54 proc. – informuje raport ManpowerGroup "Rozwiązanie problemu niedoboru talentów: dowiedz się, czego chcą pracownicy".

Z badania wynika, że problem braku fachowców w mniejszym stopniu niż dotychczas dotyczy specjalistów IT. Mianowicie nie znaleźli się oni w pierwszej dziesiątce najtrudniejszych do obsadzenia stanowisk – według pracodawców. Na 1 miejscu są wykwalifikowani pracownicy fizyczni.

Trudniej o fachowca IT w regionie i na świecie

Większe niedobry specjalistów IT niż w kraju dotyczą jednak firm z regionu EMEA, gdzie pracownicy działu IT znaleźli się na 10 miejscu na liście stanowisk, na które najtrudniej znaleźć odpowiednich ludzi. Wymieniono tutaj ekspertów ds. cyberbezpieczeństwa, administratorów sieci, pracowników wsparcia technicznego.

Na świecie braki fachowców IT okazują się jeszcze bardziej dotkliwe. Znaleźli się oni na 6 pozycji rankingu niedoboru talentów.

Co ciekawe, nie tylko w Polsce, lecz także w regionie EMEA oraz generalnie na całym świecie najtrudniej obecnie o dobrego wykwalifikowanego pracownika fizycznego – zdaniem pytanych przedsiębiorców.

Dobra płaca jest najważniejsza

Oczekiwania pracowników co do pracodawcy zależą od wieku, płci, lokalizacji i etapu rozwoju kariery. Dane pokazują np., że millenialsów (osoby w wieku 25-34 lata) do zmiany pracodawcy zachęca przede wszystkim wyższe wynagrodzenie. Jednak na drugim miejscu dla kobiet są elastyczne godziny pracy, a dla mężczyzn praca pełna wyzwań.

Dla pokolenia X (35-54 lat) pieniądze są również najważniejsze, a za nimi – równowaga między pracą a życiem prywatnym. Ten element przy wyborze pracodawcy okazuje się istotny zwłaszcza dla kobiet.

W badaniu wzięło udział 24 tys. pracodawców z 44 rynków oraz 14 tys. pracowników z 15 krajów.