Niedostateczną podaż komponentów do komputerów sygnalizuje dyrektor operacyjna Acera Tiffany Huang. Niedobory obejmują układy scalone i panele na poziomie ok. 30 proc. - podaje Digitimes. Powodem są rosnące zamówienia z rynku. Jest to więc inna sytuacja niż w I kw. br., gdy podzespołów brakowało z powodu ograniczenia produkcji i transportu, gdy wybuchła epidemia. W ocenie dyrektor popyt na komputery pozostanie silny w III kw. br., co jest z drugiej strony dobrą wiadomością dla sprzedawców. Nie wiadomo natomiast, kiedy poprawi się zaopatrzenie w podzespoły w warunkach dużego zapotrzebowania na sprzęt.

W I kw. 2020 r. według IDC spadek dostaw komputerów na światowy rynek był bliski 10 proc. rok do roku, głównie z powodu ograniczeń w produkcji sprzętu albo podzespołów.

W końca maja br. analitycy IDC prognozowali spadek dostaw komputerów i tabletów w 2020 r. na poziomie 12,4 proc. wobec 2019 r., oceniając, że wzrost zapotrzebowania na sprzęt do pracy i nauki zdalnej będzie krótkotrwały, natomiast kryzys gospodarczy spowodowany pandemią w tym roku ograniczy zakupy zarówno ze strony MŚP, jak i konsumentów.

Analitycy zwracali również uwagę na problemy logistyczne, związane z ograniczeniem lotów pasażerskich, przez co dłużej trwają dostawy urządzeń z Azji.