Zdaniem szefa organizacji branżowej zmiany w kodeksie karnym mogą pomóc w zahamowaniu wyłudzeń VAT. Nowe przepisy, których wprowadzenie zapowiedział w tym tygodniu minister Zbigniew Ziobro zakładają m.in., że za milionowe oszustwa podatkowe ich sprawcy będą trafić do więzienia na okres od 3 do 25 lat, w zależności od wartości wyłudzenia. Co więcej – majątek, który został nabyty w wyniku przestępstwa, będzie podlegać konfiskacie. 

Zaostrzenie przepisów w tym zakresie popierają przedsiębiorcy zrzeszeni w Związku Importerów i Producentów Sprzętu Elektrycznego i Elektronicznego Branży RTV i IT – ZIPSEE „Cyfrowa Polska”. Organizacja od lat walczy o takie regulacje prawne, które pozwoliłyby wyeliminować z rynku oszustów podatkowych, niszczących uczciwą konkurencję. „Nowe przepisy w kodeksie karnym mogą skutecznie wystraszyć potencjalnych przestępców podatkowych przed łamaniem prawa. Oszuści muszą w końcu poczuć zagrożenie, że kara, która ich czeka za oszukańczą działalność jest surowa i nieunikniona” – mówi Michał Kanownik. 

Zdaniem prezesa ZIPSEE „Cyfrowa Polska” obecnie pomimo nasilonych działań organów ścigania i głośnych zatrzymań organizatorów karuzel podatkowych, wyroki skazujące w takich sprawach zapadają bardzo rzadko. „A jeśli jednak już dochodzi do skazania, to kary, które wymierzają sądy są niewspółmierne z dokonywanym przestępstwem” – zauważa Michał Kanownik.

Związek zwraca uwagę, że bardzo często zdarza się, iż organizatorzy przestępstw karuzelowych wciągają w nieuczciwe transakcje uczciwe firmy, nieświadome tego faktu. Co więcej – sami nie ponoszą prawnych konsekwencji oszustwa, bo podmioty gospodarcze, które tworzą do wyłudzeń VAT, błyskawicznie znikają z rynku zanim zdąży zainteresować się nimi organ skarbowy. Za to problemy ze skarbówką mają uczciwi przedsiębiorcy.

„Obecny system prawny nie daje nam żadnych skutecznych narzędzi weryfikacji, czy kontrahent, z którym mamy do czynienia nie jest oszustem karuzelowym” – przypomina Michał Kanownik. Jego zdaniem, aby zakończyć ten krzywdzący uczciwych przedsiębiorców proceder, niezbędna jest solidna i efektywna współpraca prokuratury i policji z aparatem celno – skarbowym. „Liczymy, że takie będą efekty nowej, tworzonej przez obecny rząd Krajowej Administracji Skarbowej” – powiedział prezes ZIPSEE „Cyfrowa Polska”.