ZIPSEE Cyfrowa Polska, związek zrzeszający dystrybutorów i producentów elektroniki, zaapelował w piśmie do Ministerstwa Finansów, by mechanizm tzw. podzielonej płatności (split payment), który ma obowiązywać od kwietnia 2018 r. był dla branży elektronicznej obowiązkowy. Polega on na tym, że zapłata za towar lub usługę jest dzielona na kwotę netto i VAT, który trafia na osobne konto nadzorowane przez fiskusa (jak działa podzielona płatność, wyjaśniamy tutaj). Zdaniem przedsiębiorców zrzeszonych w ZIPSEE pomoże to odzyskać równowagę na rynku oraz zaufanie wobec kontrahentów.

ZIPSEE argumentuje, że branża elektroniczna mimo uszczelniania systemu podatkowego w Polsce – np. przez wprowadzenie odwróconego VAT-u na smartfony i tablety – nadal jest wrażliwa na oszustwa podatkowe. Powód: oszuści szybko przerzucają się na produkty, które nie są objęte odwrotnym obciążeniem. Zdaniem firm reprezentowanych przez związek mechanizm odwróconej płatności zapobiegnie oszustwom podatkowym. Pod warunkiem jednak, że dla branży elektronicznej będzie on obowiązkowy.

„Uważamy, że wprowadzenie obligatoryjności stosowania tego rozwiązania pozytywnie wpłynie na obrót w naszej branży. Oceniamy, że mechanizm pomoże odzyskać równowagę na rynku, wprowadzi pewność prowadzenia transakcji i przyczyni się do odzyskania zaufania co do wiarygodności i uczciwości kontrahentów, zwłaszcza tych nowych. Mechanizm wykluczy bowiem jakiekolwiek możliwości nadużyć i wyłudzeń podatku VAT” – twierdzi ZIPSEE w piśmie skierowanym do wiceministra finansów Pawła Gruzy.

ZIPSEE Cyfrowa Polska przyznaje, że wprowadzenie split payment oznacza poniesienie "pewnych kosztów" przez przedsiębiorców, ale branża elektroniczna jest gotowa je ponieść.

„W tej chwili najważniejsze dla nas jest to, aby docelowo pozbyć się z rynku nieuczciwie działających podmiotów” – uzasadniają przedsiębiorcy poparcie dla tej inicjatywy.

Na wprowadzenie obowiązku podzielonej płatności musi jednak zgodzić się Komisja Europejska. ZIPSEE apeluje, by Ministerstwo Finansów skierowało do Brukseli stosowny wniosek w tej sprawie.

Związek liczy wprowadzenie odpowiednich zapisów w ustawie jeszcze na etapie prac parlamentarnych i tym samym wejście ich w życie od 1 kwietnia 2018 r.