Przedstawiciele ZIPSEE „Cyfrowa Polska”, organizacji zrzeszającej producentów i importerów sprzętu elektrycznego i elektronicznego w Polsce, spotkali się w Ministerstwie Finansów z przedstawicielami resortu oraz prokuratorami zajmującymi się przestępczością podatkową. 

Rozmawiano m.in. o tym, jak efektywnie zwalczać transakcje karuzelowe w handlu elektroniką, nie szkodząc jednocześnie uczciwym przedsiębiorcom. Dyskutowano również o narzędziach, które mogą w przyszłości pomóc kontrolerom w wykrywaniu firm świadomie uczestniczących w przestępstwach.

Branża elektroniczna szczególnie odczuwa konsekwencje działalności przestępców podatkowych. Wyłudzenia VAT kosztują budżet państwa rocznie setki milionów złotych, a przedsiębiorcy muszą mierzyć się z nieuczciwą konkurencją, oferującą ten sam towar po zaniżonej cenie. Ponadto nad firmami z branży wisi ryzyko nieświadomego uwikłania w oszukańcze transakcje i surowych konsekwencji z tym związanych.

„Przedsiębiorcy z naszej branży bardziej niż w innych sektorach są narażeni na olbrzymie straty wynikające z działalności oszustów podatkowych. Dlatego tak ważne jest ich wyeliminowanie z rynku. Wypracowanie odpowiednich rozwiązań prawnych jest kluczowe” – mówi prezes ZIPSEE „Cyfrowa Polska”, Michał Kanownik. Uważa za niezwykle ważne, że związek może podzielić się z urzędnikami resortu spostrzeżeniami i uwagami dotyczącymi walki z oszustami podatkowymi. 

Współpracę z ZIPSEE „Cyfrowa Polska” – jak informuje organizacja – pozytywnie ocenia również wiceminister finansów Wiesław Jasiński. „Dotychczasowa współpraca przynosiła korzyści obu stronom. Służby kontrolne pozyskiwały od uczciwych przedsiębiorców informacje o specyfice branży i działających w niej oszustach podatkowych. Przedsiębiorcy zaś uzyskiwali wiedzę o sposobach unikania kontaktów z oszustami oraz o działaniach administracji skarbowej chroniących uczciwą konkurencję” – twierdzi Wiesław Jasiński.

ZIPSEE „Cyfrowa Polska” liczy na kolejne podobne spotkania z administracją skarbową. Dalszą współpracą jest zainteresowane również Ministerstwo Finansów. „Jesteśmy otwarci na współpracę ze wszystkimi, którzy chcą wspomagać naszą walkę z przestępczością podatkową” – deklaruje wiceminister.