Minister cyfryzacji Marek Zagórski otrzymał Cyfrowego Orła 2019. Jest to wyróżnienie przyznawane co roku przez Związek Cyfrowa Polska dla najważniejszych osób w państwie, które przyczyniają się do rozwoju cyfryzacji gospodarki. Organizacja reprezentuje największe firmy z branży działające na naszym rynku, w tym dużych dystrybutorów IT i producentów.

Michał Kanownik, prezes Cyfrowej Polski, uzasadniając przyznanie nagrody wymienił szereg działań ministra i resortu na rzecz cyfryzacji państwa. Są to według niego: projekty związane z popularyzacją e-administracji, dostępem do szerokopasmowego internetu, wdrażaniem sieci 5G, podnoszeniem świadomości dotyczącej cyberzagrożeń zarówno wśród urzędników, przedsiębiorców, jak i konsumentów oraz zwiększenia poziomu bezpieczeństwa cyfrowego.

- Resort cyfryzacji na czele z ministrem Markiem Zagórskim nie tylko realizuje te wszystkie zadania, ale inicjuje wiele innych, innowacyjnych pomysłów, które mają na celu podniesienie konkurencyjności naszego kraju na globalnym rynku cyfrowym – twierdzi prezes Cyfrowej Polski. Marek Zagórski przejął stery ministerstwa w kwietniu 2018 r. (wcześniej był p.o. ministra).

W tym roku nagrodę przyznano już po raz trzeci. W 2028 r. otrzymała ją minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz, zaś w 2017 r. statuetkę odebrał Mateusz Morawiecki, ówczesny wicepremier i minister finansów oraz rozwoju.