Kwota 13 mld zł to suma sprzedaży usług w kraju i za granicę. Według badań Instytutu Outsourcingu wartość krajowego rynku wynosi obecnie prawie 4 mld zł. Zdaniem ABSL Polska jest liderem w regionie Europy Środkowo-Wschodniej, jeśli chodzi o liczbę centrów usług biznesowych (ok. 300, w ub. roku otwarto 16) i zatrudnienie (80 tys. osób). Powstają nowe inwestycje. PARP prowadzi obecnie 156 projektów o łącznej wartości 5,7 mld euro, a 29 projektów o wartości 26 mln euro należy do sektora nowoczesnych usług biznesowych. W 2011 r. branża stworzyła najwięcej miejsc pracy (ok. 2,5 tys.) spośród wszystkich reprezentowanych przez nowych inwestorów zagranicznych. 

Zdaniem menedżerów na biznesie outsourcingowym będzie można zarobić coraz więcej. Powstaną kolejne miejsca pracy dla specjalistów.

– Polska ma wszystkie warunki potrzebne dla dynamicznego rozwoju nowoczesnych usług biznesowych. Prawdopodobnie żadne inne państwo na kontynencie nie dysponuje dzisiaj tak korzystną proporcją zasobów do kosztów prowadzenia biznesu. Oprócz kadr, infrastruktury, standardów współpracy na szczeblu lokalnym i centralnym, Polska jest liderem także dzięki silnej, stabilnej i bezpiecznej gospodarce – mówi Jacek Levernes, prezes ABSL, wiceprezes Global Business Services HP EMEA i członek zarządu HP Europa.

Przedstawiciele ABSL szacują, że do 2013 r. centra usług biznesowych w Polsce będą zatrudniać łącznie 100 tys. osób, a wartość sektora sięgnie ponad 4,5 mld dol. W okresie spowolnienia gospodarczego branża outsourcingowa będzie jedną z niewielu, które utrzymają dodatnią dynamikę wzrostu. Firmy z polskim kapitałem deklarują kolejne rekrutacje. Np. CWS – boco zamierza zwiększyć zatrudnienie o ok. 70 osób, Capgemini – nawet o 400 etatów, Infosys – o 300, centrum Sii – o 200, arvato Polska i Fujitsu – po 150, Mellon Poland – o ok. 100 do końca 2012 r. To tylko kilka z wielu przykładów.

Analitycy przewidują, że szczególnie dynamicznie będzie rozwijał się segment ITO (Information Technology Outsourcing), co wynika m.in. z lawinowo rosnącej ilości informacji. Według IDC rozwiązania analizujące duże ilości danych będą siłą napędową rozwoju IT do 2020 r. Zwiększy się popyt na systemy Business Intelligence. Potwierdzają to ostatnie badania IBM (czerwiec 2011), z których wynika, że 83 proc. dyrektorów IT na świecie postrzega wdrażanie narzędzi analitycznych i rozwiązań BI jako priorytet dla swoich firm.