W ocenie firmy badawczej dynamiczny rozwój IoT powinien się utrzymać przez całą dekadę, a tempo wzrostu być może być jeszcze szybsze. Gartner szacuje, że w br. każdego dnia do sieci podłączanych będzie ok. 5,5 mln różnego rodzaju nowych przedmiotów codziennego użytku. Za 4 lata liczba aktywnych urządzeń połączonych w globalnej sieci IoT wzrośnie do 20,8 mld. Według różnych analiz do tego czasu wartość całego roku dawno przekroczy barierę biliona dolarów.

Według krajowych raportów idea IoT w Polsce ma największy potencjał biznesowy w przypadku inteligentnych urządzeń RTV i AGD oraz naszpikowanych elektroniką domów i mieszkań. Według ubiegłorocznego raportu IAB Polska polscy klienci najbardziej doceniają potencjalne korzyści IoT związane z oszczędnością energii (44 proc.), większym poczuciem kontroli nad urządzeniami i sprzętami (41 proc.), a także bezpieczeństwem (38 proc.).

– Biznesowy potencjał Internetu rzeczy tkwi w jego wykorzystaniu w cyfrowej transformacji. Chodzi o integrację nowych cyfrowych technologii, technologii komunikacyjnych i mocy obliczeniowych we wszelkiego rodzaju urządzeniach, dzięki czemu pomagają one optymalizować procesy biznesowe – wyjaśnia Joseph Reger, dyrektor ds. technologicznych Fujitsu na region Europy, Bliskiego Wschodu, Indii i Afryki.

Jak podkreśla, IoT to prawdopodobnie największy segment branży ICT. Tempo jego rozwoju może znacznie przyspieszyć, kiedy w organizacjach bardziej widoczne staną się korzyści biznesowe wynikające z wykorzystywania nowoczesnych technologii informatycznych i komunikacyjnych.

W opinii przedstawicieli Fujitsu połączenie w sieć działających na całym świecie urządzeń będzie przełomem o rewolucyjnym znaczeniu dla każdej branży. Firmy mają otrzymać zaawansowane narzędzia do komunikacji, obliczeń, przechowywania, analizowania danych, korzystania z komputerów przenośnych i w końcu przetwarzania danych w chmurze.

Fujitsu koncentruje się na technologiach umożliwiających wdrożenie Internetu rzeczy i cyfrową transformację, która obejmuje także analizę danych, na przykład aplikacje do analizy biznesowej, analizę prognozującą, prowadzącą do działań wyprzedzających.

– Zaczynamy się również przyglądać procesowi uczenia maszyn, ponieważ stanie się on niezbędny do obróbki do ogromnej ilości danych, które produkujemy i do obsługi Internetu rzeczy – informuje Joseph Reger.

W ocenie dyrektora Polska jest jednym z dynamiczniej rozwijających się krajów w Europie, a przez to atrakcyjnym dla branży.