Komisja Europejska uruchomiła wstępne postępowanie dotyczące Google'a - informuje Reuters. Bruksela sprawdza, jak internetowy potentat gromadzi i wykorzystuje dane użytkowników m.in. w wyszukiwarce, przeglądarkach internetowych oraz w reklamach. Google informuje, że korzysta z danych, aby ulepszać swoje usługi, a użytkownicy mogą nimi zarządzać, usuwać je i przenosić.

W ostatnich 2 latach Bruksela nałożyła na Google'a w sumie ponad 8 mld euro kary za naruszenie regulacji antymonopolowych - w 2017 r. 2,4 mld euro w sprawie wyszukiwania w usłudze zakupów, w 2018 r. 4,3 mld euro w związku z przeglądarką i wyszukiwarką w Androidzie, a w 2019 r - 1,5 mld euro za utrudnianie konkurentom zamieszczania reklam. Google odwołał się od tych decyzji.

Margrethe Vestager, obejmując na kolejną kadencję na stanowisku komisarz ds. ochrony konkurencji wskazywała na możliwość wprowadzenia europejskich zasad przestrzegania ochrony danych, co ma zapewnić lepszą kontrolę nad działaniami internetowych koncernów.