Według analityków DRAMeXchange z grupy TrendForce, średnia cena komputerowych dysków SSD w I kw. br. spadła nawet o kilkanaście proc. wobec IV kw. 2015 r. W przypadku dysków bazujących na MLC spadek wyniósł 10 – 12 proc., a na TLC – 7 do 12 proc.

Jak ustalił DRAMeXchange, w 2016 r. różnica ceny między 2,5-calowym nośnikiem SSD o pojemności 128 GB, a HDD 500 GB spadnie średnio poniżej 3 dol. W przypadku SSD 256 GB oraz HDD 1 TB przewidywane 'widełki’ to mniej niż 7 dol. na sztuce.

W Polsce stawki za nośniki SSD 128 GB i HDD 500 GB praktycznie już się zrównały – w obu przypadkach zaczynają się od ok. 170 zł (za skapiec.pl).

DRAMeXchange prognozuje, że w I kw. br. światowe dostawy klienckich dysków SSD będą niższe o 4 – 6 proc. wobec IV kw. ub.r. i wyniosą 22,6 mln szt. (wliczając sprzedaż detaliczną). Na rynku pojawi się natomiast więcej laptopów z takimi nośnikami. W tym roku zdaniem analityków udział urządzeń z SSD w przypadku komputerów przenośnych przekroczy 30 proc. (w IV kw. wyniósł 25 – 26 proc.).

Samsung nadal dominuje na rynku. SanDisk, Liteon, Toshiba i SK Hynix będą starali się nadrabiać dystans do lidera, zwiększając dostawy nośników opartych na 15/16 mm TLC. Tym niemniej tylko koreański gigant wdrożył masową produkcję dysków SSD opartych na 3D NAND flash. Pozostałe marki zdaniem analityków nie dostarczą podobnych produktów przed II poł. br.