Ceny kontraktowe klienckich nośników SSD spadną o blisko 10 proc., a w przypadku produktów klasy enterprise nawet o ponad 10 proc. - przewiduje w nowej prognozie DRAMeXchange.

Dołek jest związany głównie z topniejącymi cenami NAND flash - w I kw. 2019 r. powinny one spaść o 10 proc. To efekt słabego popytu, związany z wojną cenową między Chinami i USA, niedostateczną podażą procesorów Intela i mniejszej niż się spodziewano sprzedaży nowych iPhone'ów. Mimo prób zmniejszenia produkcji i obniżenia zapasów spadek cen jest pewny - uważają analitycy. Ponadto dostawcy modułów w obliczu trendu spadkowego w końcu każdego miesiąca będą pozbywać się zapasów, aby zmniejszyć straty, co również wpłynie na obniżki cen.

W przypadku klienckich SSD dołek cenowy wywoła głównie zmniejszenie dostaw notebooków. W I kw. 2019 r. będą one niższe o ponad 15 proc. w porównaniu z IV kw. 2018 r. - oceniają analitycy.

W segmencie dysków dla przedsiębiorstw cenowy zjazd będzie natomiast przede wszystkim rezultatem coraz ostrzejszej konkurencji między dostawcami. Zdaniem DRAMeXchange walka na ceny w 2019 r. przybierze na sile, dlatego mimo rosnącego zapotrzebowania na serwery stawki kontraktowe za SSD klasy enterprise zmniejszą się nawet jeszcze bardziej niż w przypadku podzespołów klienckich. Istotnym czynnikiem jest również tradycyjnie mniejszy popyt na początku roku.

Podobny, około 10 proc. dołek, jest spodziewany w przypadku cen pamięci eMMC/UFS.