W I poł. 2019 r. zamknięto 52 transakcje fuzji i przejęć centrów danych - wyliczył Synergy Research. To o 18 proc. więcej niż w I poł. 2018 r. Silny trend wzrostowy utrzymuje się od 4 lat. W minionym półroczu właścicieli zmieniło więcej firm zarządzających centrami danych, niż w całym 2016 r., a 8 kolejnych kontraktów sfinalizowano do tej pory od początku lipca br.

Zdaniem analityka aktywność na rynku przejęć i fuzji potwierdza, że przedsiębiorstwa coraz częściej nie chcą posiadać ani obsługiwać własnych centrów danych.

"W miarę, jak przedsiębiorstwa przenoszą obciążenia na dostawców usług w chmurze lub korzystają z kolokacji, coraz więcej centrów danych jest wystawianych na sprzedaż. To z kolei przyspiesza zmiany na rynku kolokacji. Giganci branży nieustannie dążą do zwiększenia swojego globalnego zasięgu, a wśród lokalnych graczy następują zmiany właścicieli. Oczekujemy, że w ciągu najbliższych pięciu lat będzie znacznie więcej fuzji i przejęć centrów danych." - prognozuje John Dinsdale, główny analityk Synergy Research.

W sumie od początku 2015 r. odnotowano ponad 300 transakcji o łącznej wartości ponad 65 mld dol.

Pod względem wartości zakupów dane z br. są trudno porównać w poprzednimi latami, ponieważ ostatnio nie było wielu przejęć wartości wielu miliardów dolarów.

Jedenaście takich umów zostało zamkniętych w latach 2017–2018, podczas gdy w 2019 r. jak dotąd nie doszło do finalizacji megakontraktów.

Od 2015 r. największą wartość miały przejęcia DuPont Fabros przez Digital Realty oraz zakup centrów danych Verizona i Telecity przez Equinix. W latach 2015-2019 największymi inwestorami byli Equinix i Digital Realty, liderzy rynku kolokacji, odpowiadając w sumie za 36 proc. wartości przejęć data center.

Inni znaczący nabywcy to CyrusOne, Iron Mountain, Digital Bridge/DataBank, NTT i Carter Validus.