Ceny kontraktowe na rynku NAND flash będą nadal spadać w II poł. 2018 r. z powodu nadpodaży i słabego popytu w tradycyjnie lepszym okresie roku – przewiduje TrendForce. Zgodnie z nową analizą średnie ceny stopnieją o ok. 10 proc. (kwartał do kwartału) zarówno w III kw. br. jak i IV kw. br. Kontynuacja spadków jest prognozowana w I poł. 2019 r. W maju br. analitycy zakładali, że po obniżkach w I poł. br. w drugim półroczu nastąpi stabilizacja cen.

Główną przyczyną spadków jest niższe od oczekiwanego zapotrzebowanie na pamięci. Spowolnił rynek smartfonów. Przewidywana jest niska sprzedaż notebooków w porównaniu z I poł. 2018 r., gdy producenci wyraźnie zwiększyli dostawy. Z kolei na rynku serwerowych SSD panuje silna konkurencja. Mimo rosnącego popytu występuje nadpodaż nośników, ponieważ zbyt wielu dostawców angażuje się w ten rentowny segment. Ponadto dostawcy NAND flash podnieśli prognozy dotyczące produkcji. W ocenie TrendForce te czynniki sprawią, że nadpodaż utrzyma się w II poł. br., więc ceny będą topnieć.

Nie znaczy to jednak, że sprzedaż będzie niższa. Oczekiwany jest wzrost popytu na nośniki eMMC /UFS i SSD, ponieważ spadek cen może doprowadzić do zwiększenia pojemności oferowanych nośników.

Ze względu na spadek cen dysków SSD prognoza zakłada, że jeszcze przed końcem 2018 r. ponad 50 proc. notebooków sprzedawanych na rynku będzie wyposażona w te podzespoły. Pojemność popularnych dysków OEM zwiększy się do 256 GB do końca 2018 r., a w ciągu 2-3 lat nośniki wielkości 512 GB będą najczęściej montowane w PC. Także w przypadku dysków serwerowych SSD ich pojemność ma wzrosnąć w 2019 r., wraz z wprowadzeniem na rynek architektury QLC 3D-NAND.