Z powodu wątpliwości co do bezpieczeństwa rozwiązań Huawei przed Cisco otwiera się wielka szansa na międzynarodowym rynku, głównie w regionach EMEA oraz na azjatyckim obszarze APAC (wyłączając Chiny) - twierdzi analityk JP Morgan według amerykańskiego CRN-a. Mniejsze są natomiast możliwości wzrostu Cisco w USA, gdzie udział Huawei nie jest znaczący.

Huawei ostatnio boryka się z problemem coraz częściej zgłaszanych wątpliwości co do bezpieczeństwa jego produktów. Sugerowane są powiązania chińskiego koncernu ze służbami tego kraju. W efekcie w USA chińskie firmy nie mogą uczestniczyć w budowie sieci 5G, a ich sprzęt ma zostać usunięty z krytycznej infrastruktury administracji. Australia zablokowała Huawei możliwość budowy 5G. Obawy dotyczące produktów chińskich koncernów zgłosił przedstawiciel Komisji Europejskiej,.

Huawei deklaruje, że w obliczu rosnącego napięcia w handlu między USA i Chinami zamierza zmniejszyć swoją zależność od amerykańskiego importu, inwestując we własne produkty. Zapowiedziało m.in. serwery z układami ARM. Zapewnia jednak, że nadal będzie współpracować z Intelem.