Przychody Cisco w II kw. finansowym, zakończonym 25 stycznia br., spadły o 4 proc. r/r, do 12,01 mld dol. Zysk netto wzrósł natomiast o 2 proc., do 2,88 mld dol. Zysk na akcję był 5 proc. na plusie wobec poprzedniego roku (0,77 dol.).

Mniejszą sprzedaż w II kw. (o 3 - 5 proc.) w końcu ub.r. przewidywał CEO Chuck Robbins, głównie z powodu niepewności w światowej gospodarce, związanej przede wszystkim z wojną handlową USA i Chin. Ponadto, jak zauważył, wydłużył się czas na podejmowanie decyzji inwestycyjnych w biznesie. Oczekiwanie na upowszechnienie Wi-Fi 6 i 5G powstrzymuje zwłaszcza dostawców usług od zakupów dotychczasowych technologii sieciowych.


Firmy i dostawcy usług kupują mniej

Tak jak w poprzednim kwartale, bilans Cisco w II kw. pociągnął w dół duży spadek sprzedaży w Chinach, o ok. 30 proc. r/r. Nadal wyraźnie mniej kupują dostawcy usług. W tym segmencie ponownie spadek przychodów Cisco był dwucyfrowy (-11 proc.). Sprzedaż do przedsiębiorstw zmalała o 7 proc.

CEO spodziewa się jednak większych zakupów w firmach, gdy minie niepewność związana z makroekonomią. Umowa handlowa USA - Chiny jest tutaj pozytywnym zjawiskiem. CEO Cisco liczy także na to, że vendor skorzysta na rozwoju 5G, od lat pracuje nad tą technologią.

Tym niemniej w aktualnym III kw. finansowym koncern zakłada kolejny spadek sprzedaży, tym razem o 1,5 - 3,5 proc. r/r. Jednak zysk na akcję znów powinien być wyższy rok wcześniej: oczekuje się 0,79 - 0,81 dol. wobec 0,78 dol. przed rokiem.


Cisco coraz bardziej usługowe

Koncern sieciowy kontynuuje transformację w dostawcę usług i software'u, dążąc do zwiększenia powtarzalnych wpływów z subskrypcji. W tym modelu Cisco generuje już 72 proc. przychodów z oprogramowania (rok temu - 65 proc.). Poprawia to rentowność biznesu. Zysk na akcję w II kw. był większy niż w ub.r., przy rosnącej sprzedaży oprogramowania i subskrypcji - zaznacza dyrektor finansowy Kelly Kramer. Cały segment usługowy Cisco poprawił się o 5 proc. r/r pod względem przychodów.

Nadal nieźle idzie także biznes bezpieczeństwa (+9 proc. r/r w II kw.).

Największy w Cisco segment infrastrukturalny z przełącznikami i routerami odnotował natomiast spadek przychodów o 8 proc.