Zysk Cisco w II kw. finansowym, zakończonym 28 stycznia br., stopniał o 25,4 proc. wobec analogicznego kwartału poprzedniego roku, do 2,3 mld dol. Obroty były mniejsze o blisko 3 proc. (11,6 mld dol.). Był to kolejny kwartał spadków wyników finansowych koncernu. Co więcej, prognoza na aktualny kwartał nie przewiduje poprawy – Cisco liczy się z dalszym spadkiem sprzedaży.  

Jest kilka przyczyn pogarszających się wyników. Otóż wartość sprzedaży najważniejszych produktów w asortymencie firmy idzie w dół. W II kw. finansowym w przypadku przełączników, które generują prawie 30 proc. obrotów korporacji, przychody spadły o 5 proc., do 3,3 mld dol., na routerach – o 10 proc., do 1,8 mld dol., a na rozwiązaniach dla centrów danych – o 4 proc., do 790 mln dol.

Dobrą wiadomością jest natomiast rosnący popyt na zabezpieczenia (+14 proc., 528 mln dol.), usługi (+5 proc., 3,09 mld dol.) i rozwiązania do współpracy (+4 proc., 1,06 mld dol.).

Cisco jest także kolejnym koncernem, który odczuwa gwałtowny wzrost cen komponentów w II poł. 2016 r., co odbiło się na zysku. Zwłaszcza stawki za pamięci DRAM poszły w górę. Profit zmniejszyły także odpisy, m.in. związane z ujawnionymi niedawno wadami mechanizmu zegarowego w urządzeniach Cisco. W styczniu br., czyli jeszcze przed nagłośnieniem całej sprawy, koncern przeznaczył 125 mln dol. na poczet przyszłych kosztów powiązanych z problemem.