Przychody dostawców przełączników i routerów dla przedsiębiorstw oraz dostawców usług w IV kw. 2018 r. przekroczyły 12 mld dol., osiągając nowy rekord wszechczasów. W całym roku wynik wyniósł ponad 44 mld dol., o 4 proc. więcej niż w 2017 r. – według Synergy Research.

Rekordy są związane głównie z większymi wydatkami na przełączniki (+8 proc.), które generują największe obroty spośród trzech wymienionych segmentów (59 proc. udziału). Zwraca uwagę coraz większe zapotrzebowanie na urządzenia o przepustowości 100 GbE i 25 GbE.

W całym 2018 r. w przypadku routerów bilans był podobny jak w 2017 r. W IV kw. ub.r. wzrosły zarówno przychody ze sprzedaży routerów korporacyjnych, jak i urządzeń dla dostawców usług, co zrównoważyło spadki z pierwszych trzech kwartałów.

W całym roku 2018 przychody z routerów korporacyjnych wzrosły nieznacznie w porównaniu z 2017 r., a obroty na tego typu sprzęcie dla dostawców usług nieznacznie spadły.

Wśród producentów jak zwykle na topie jest Cisco. W IV kw. ub.r. udział koncernu w światowym rynku przełączników wyniósł 57 proc., 60 proc. w przypadku routerów dla przedsiębiorstw oraz 37 proc. w sprzedaży routerów dla dostawców usług (w sumie średnio 51 proc. w tych trzech segmentach).

Za Cisco lista producentów była inna na każdym z trzech rynków, ale po ich połączeniu następne w kolejności są Huawei, Nokia, Juniper, Arista Networks i HPE.

"Na rynku przełączników ethernetowych i routerów najbardziej znaczącą cechą jest stabilność. Pomimo wielu wyzwań, ten duży rynek rozwija się powoli rok po roku " – zaznacza John Dinsdale, główny analityk w Synergy Research Group.

"Nie spodziewamy się, że ten trend zmieni się w najbliższym czasie. Innym ważnym zjawiskiem jest zdolność Cisco do utrzymania udziału w sprzedaży na poziomie równym lub wyższym niż 50 proc. Udaje się to, mimo że Huawei wciąż rośnie, a Arista jest silną konkurencją w segmencie dużych, szybkich przełączników." – komentuje analityk.