Jak co roku Cisco przygotowało „Technologiczny Radar”, obejmujący najnowsze osiągnięcia i trendy w IT. Oto one:

1. Wideo z przeglądarki w czasie rzeczywistym

Zmianę przyniesie standard WebRTC. Obecnie istnieją interaktywne technologie dostępne w sieci, jak np. WebEx. Jednak aplikacje te są trudne we wdrażaniu i rozwijaniu, ponieważ wymagają różnych rozwiązań, aby działać na różnych urządzeniach (Windows, Android, iOS etc.).
Ich poprawne funkcjonowanie wymaga pobrania aktualnych wtyczek, które dodatkowo utrudniają korzystanie z aplikacji.

Standard WebRTC wyróżniają 3 najważniejsze cechy:

– jest wspólny dla wszystkich przeglądarek
– nie trzeba tworzyć nowych praw dostępu dla każdego urządzenia
– do wdrożenia wystarczy aktualizacja obecnie używanej aplikacji webowej, bez konieczności pobierania wtyczek czy nowych aplikacji.

2. Urządzenia świadome otoczenia

Świadomość otoczenia (context aware computing) to zjawisko, które ma zmienić sposób, w jaki ludzie korzystają z urządzeń. W przyszłości będą one gromadzić informacje o użytkowniku (jak spędza dzień, gdzie jest, dokąd zmierza itp.). Według Cisco na rynku przestaje liczyć się transfer treści gdziekolwiek i kiedykolwiek, nabiera natomiast znaczenia przekazanie informacji właściwej osobie we właściwym miejscu, czasie oraz w odpowiedni sposób.

Także mniejsze firmy zaczynają dostarczać usługi dopasowane do kontekstu. Zdaniem producenta działka usług dla biznesu nadal czeka na zagospodarowanie, choć wielu gigantów IT zaczęło w nią inwestować.

3. Upowszechnienie IPv6

Wraz z boomem na mobilne, połączone z siecią urządzenia, coraz większego znaczenia nabiera protokół IPv6. Gdy się upowszechni, możliwe stanie się połączenie z siecią nie tylko smartfonów czy tabletów, lecz także przedmiotów codziennego użytku. Cisco prognozuje, że w ciągu najbliższych 5 lat udział IPv6 w ogólnej liczbie połączeń internetowych osiągnie 50 proc. Sieci przedsiębiorstw muszą obsługiwać dźwięk i obraz, a także dane, i często robią to poprzez korzystanie z oddzielnych wirtualnych sieci LAN (vLAN) dla różnych rodzajów ruchu. W sieciach IPv6, każde urządzenie może mieć wiele adresów, przeznaczonych do obsługi głosu, wideo i danych. Umożliwia to dostęp do każdego rodzaju usług bez oddzielnych sieci vLAN.

 
4. Internet Wszechrzeczy (IoE) a M2M, bezpieczeństwo i MDM

IoE a M2M: IoE obejmuje trzy rodzaje połączeń: maszyna-maszyna (M2M), człowiek-maszyna (P2M) i człowiek-człowiek (P2P). Według Cisco połączenia P2P i P2M będą stanowić 55 proc. całkowitej wartości rynku IoE w 2022 r., podczas gdy połączenia M2M pozostałe 45 proc.
Producent uważa, że IoE swoim zasięgiem obejmie prawie wszystko – od dróg i silników, przez buty i lodówki, po pola i półki supermarketów – tanie czujniki będą generować terabajty danych do analizy.

IoE a bezpieczeństwo: zzaawansowane funkcje bezpieczeństwa (zarówno logicznego jak i fizycznego) oraz polityki prywatności są najważniejsze dla rozwoju gospodarki opartej na Internecie Wszechrzeczy. Rozwój ten będzie polegał na coraz większym wykorzystaniu możliwości IoE przez firmy w ciągu najbliższej dekady. Zdaniem Cisco ten wzrost może zostać zahamowany, jeśli coraz lepszym zabezpieczeniom nie będą towarzyszyć reguły dotyczące ochrony danych przedsiębiorstwa i jego klientów.

IoE a MDM: w sytuacji, gdy rozwiązania MDM (Mobile Device Management) coraz szybciej się upowszechniają, głównym czynnikiem wyróżniającym je od rozwiązań konkurencji staje się zdolność do obsługi miliardów urządzeń, które muszą być w odpowiedni sposób zarządzane (Większość stosowanych dziś rozwiązań MDM nie skaluje się i nie jest tworzona tak, aby korzystać z chmury).

5. Aplikacje: SDN (Software Defined Networking) i Application Centric Infrastructure

Wczesne modele SDN próbowały skupiać się na wirtualizacji i nakładaniu na siebie kolejnych warstw infrastruktury, jednak bez integracji świata fizycznego i wirtualnego, rozwiązania te nie zawsze się sprawdzały.
Rozwiązaniem ma być architektura, która łączy wydajność aplikacji z infrastrukturą sieciową (jak Cisco ACI – Application Centric Infrastructure). Poprzez ujednolicenie silosów odpowiedzialnych za storage, sieci, moc obliczeniową, bezpieczeństwo i usługi w centrach danych, umożliwia ona wgląd w całą infrastrukturę, która może być zarządzana jako jeden system, nawet jeśli firma korzysta z fizycznych, jak i wirtualnych zasobów IT. 

Szacuje się, że w 2020 r. liczba podłączonych do sieci urządzeń wyniesie 50 mld, co przełoży się na 9 bln dol. potencjalnych zysków.

John Chambers, CEO Cisco Systems, mówi już nawet o „gospodarce opartej  na aplikacjach”, gdzie nacisk nie będzie już kładziony tylko na sprzęt, lecz na wsparciu dla dużej liczby aplikacji na wszystkich urządzeniach podłączonych do sieci. Ponadto wiele aplikacji M2M będzie musiało dostarczyć i przetwarzać informacje w czasie rzeczywistym lub zbliżonym do rzeczywistego.

Według Cisco działy IT będą musiały utworzyć nowe zasoby obliczeniowe, aby wykorzystać ogromne ilości danych z aplikacji działających na różnych urządzeniach – od smartfonów po infrastrukturę miast. Zdaniem producenta dla działów IT będzie niezwykle ważne przygotowanie się na nadejście Internetu Rzeczy/Wszechrzeczy i wykorzystanie sprzętu oraz oprogramowania do współpracy w centrum danych do wsparcia środowiska aplikacji.