Co druga mała i średnia firma w Polsce (50 proc.) korzysta z co najmniej jednego rozwiązania chmurowego – wynika z badania przeprowadzonego przez ARC Rynek i Opinia na zlecenie Onex Group. Ponad dwie trzecie (68 proc.) korzystających na co dzień z rozwiązań chmurowych twierdzi, że są one niezbędne lub bardzo przydatne w codziennej pracy, a kolejne 29 proc. wskazało, że są przydatne. Największymi zwolennikami rozwiązań chmurowych są pracownicy z sektora usług (71 proc. twierdzi, że są niezbędne lub bardzo przydatne), na drugim miejscu jest przemysł (63 proc.).
 
Znaczna większość (90 proc.) małych i średnich przedsiębiorstw pozytywnie ocenia przydatność nowych technologii w codziennej pracy. Wśród głównych korzyści z rozwiązań chmurowych przedsiębiorcy wskazywali: łatwy kontakt z każdą osobą w firmie (52 proc.) oraz łatwość przechowywania i przetwarzania danych (41 proc.), dostęp do danych na wszystkich urządzeniach mobilnych (38 proc.) oraz możliwość pracy zdalnej (34 proc.). Co piąty pytany przedsiębiorca zaznaczył dostęp do zawsze aktualnej i najnowszej wersji oprogramowania, możliwość współtworzenia treści i bezpieczeństwo przechowywanych danych.
 
– Zainteresowanie małych i średnich przedsiębiorców usługami chmurowymi w Polsce rośnie lawinowo. Jest to zapewne skutek coraz większej świadomości korzyści, jakie wynikają z korzystania z tego typu rozwiązań – mówi Jakub Hryciuk, dyrektor zarządzający w Onex Group. Według niego o mobilności chmury i możliwości łatwej komunikacji nie trzeba już klientów przekonywać. Warto im natomiast uświadamiać, że dzięki chmurze w ramach jednej usługi małe i średnie firmy otrzymują rozwiązania na miarę tych stosowanych w największych korporacjach.

Badani przedsiębiorcy najczęściej korzystają z poczty elektronicznej (86 proc.), aplikacji biurowych (63 proc.) i komunikatorów (42 proc.).

 – Coraz większe zaufanie przedsiębiorców do rozwiązań chmurowych i większa świadomość ich korzyści mogą sprawić, że już za kilka lat zdominują one, popularne teraz, licencje bezterminowe – twierdzi Jakub Hryciuk.