Spośród przedsiębiorstw w Polsce, które używają chmury, 56 proc. wykorzystuje chmurę prywatną, czyli własne, wewnętrzne środowisko, dostępne wyłącznie dla pracowników.

Chmura publiczna, bazująca na infrastrukturze i aplikacjach zewnętrznych dostawców, cieszy się w dużych firmach zdecydowanie mniejszą popularnością. Korzysta z niej 19 proc. firm. Bardziej rozpowszechniona jest chmura hybrydowa, będąca połączeniem prywatnej i publicznej (26 proc.).

Badanie zostało przeprowadzone wśród managerów IT z dużych firm. Oprócz Polski objęło także Czechy, Rumunię i Węgry. W skali całego regionu usługi chmurowe wykorzystywane są przez 35 proc. dużych przedsiębiorstw. Na Węgrzech popularność usług chmurowych utrzymuje się na podobnym poziome, co w Polsce – 36 proc. respondentów zadeklarowało, że ich organizacje korzystają z tego typu technologii. Cloud computing jest najmniej rozpowszechniony w Rumunii (28 proc.), natomiast liderami w regionie są Czesi (44 proc.).

Globalne badania Intel Security pokazują, że w ciągu następnych 16 miesięcy 80 proc. budżetów IT w firmach będzie przeznaczone na rozwiązania w chmurze.

– Głównym celem wszystkich dostawców rozwiązań chmurowych powinno być pomaganie przedsiębiorstwom w poznaniu tej technologii oraz pokazywanie im metod, które pozwolą na ochronę lub ewentualne odparcie ataku hakera. Współpraca dostawców i przedsiębiorców zapewni ekspansję platform chmurowych –
uważa Arkadiusz Krawczyk, Country Manager w Intel Security Poland.