Łączne przychody sektora IT w Polsce w 2019 r. nieznacznie przekroczyły 68 mld zł (+4,6 proc. r/r), co oznacza obroty o 3 mld zł wyższe niż rok wcześniej. Ale w 2018 r. dynamika wyniosła +7,1 proc.

Sektor telekomunikacyjny wygenerował 42,8 mld zł przychodów (+0,2 proc. r/r), tj o 0,1 mld zł więcej.

To oznacza łączny wynik całego ICT w 2019 r. na poziomie 110,8 mld zł (+2,9 proc. r/r). Nie jest to rezultat zachwycający, zwłaszcza biorąc pod uwagę dodatkowe wskaźniki ekonomiczne – inflację na poziomie 2,3 proc. i czteroprocentowy wzrost PKB. Ubiegły rok w polskim ICT można uznać za udany tylko w porównaniu z rokiem 2020, który – ze względu na spowolnienie gospodarcze po pandemii Covid-19 – zapowiada się słabo.

Jeśli sektor IT rośnie tylko o 0,6 punktu szybciej niż cała gospodarka,  jest to wyraźny sygnał, że w Polsce cyfrowa transformacja jeszcze na dobre się nie rozpoczęła. To zła wiadomość dla dostawców, bo ich sytuacja w dużej mierze może w najbliższych miesiącach może zależeć właśnie od skali procesów cyfryzacji gospodarki.

 

Telekomunikacja czeka na 5G

Branża informatyczna jakoś sobie radzi, chociaż odnotowany w 2019 r. wzrost był wyraźnie niższy niż rok wcześniej. Telekomunikacja, która ma 40 proc. udziału w przychodach ICT, jest wielkim hamulcowym: ciąży bagaż usług stacjonarnych, których wciąż nie rekompensują rosnące usługi mobilne. W 2018 r. wzrost sektora również wyniósł 0,2 proc.

Impulsem do wzrostu telekomunikacji może stać się zmiana technologiczna – wprowadzenie standardu 5G, które na razie się odwlecze. Ze względu na pandemię COVID-19 aukcja dotycząca czterech bloków na częstotliwości do 3,8 GHz została odwołana.

IDC w maju br. prognozowało, że globalny rynek IT wskutek pandemii skurczy się w tym roku o 5,1 proc. Jednak inwestycje przedsiębiorstw w IT nie będą obcinane równo we wszystkich obszarach. IDC przewiduje, że wydatki związane z cyfrową transformacją firm, ich procesów i produktów nawet w kryzysowych warunkach nie zostaną zmniejszone. Wręcz przeciwnie, ponieważ przeniesienie procesów biznesowych ze świata fizycznego do cyfrowego umożliwia prowadzenie działalności nawet w warunkach, jakie przyniosła pandemia, firmy dostały dowód, że transformacja się opłaca. Wydatki związane z cyfryzacją, zdaniem IDC, wbrew tendencjom dotyczącym wielu innych obszarów w IT wzrosną w 2020 r. o 10,4 proc.


AB największą firmą informatyczną w Polsce

Po raz czwarty z rzędu największą firmą IT w Polsce zostało AB, jeden z pięciu dystrybutorów w czołowej dziesiątce rankingu Computerworld TOP200. Firma zajmuje 1. miejsce od 2016 r. gdy wskoczyła na nie z przychodami nieco przekraczającymi 4 mld zł. Wynik firmy w najnowszym zestawieniu jest wyższy o niemal 1 miliard zł.

Miejsca z ubiegłego roku (i to miejsca na podium) obroniły polskie oddziały azjatyckich gigantów, Samsunga i Huawei. Pierwszy powiększył przychody o 6 proc. – do  poziomu prawie 4,2 mld zł, a drugi, z przychodami 3,6 mld zł, odnotował nieznaczny, czteroprocentowy spadek.

W pierwszej dziesiątce jest czterech dystrybutorów, i to oni „wykreowali” ten niezwykły wzrost. Formalnie największy wzrost przychodów, który oszacowaliśmy na ponad 40%, odnotowało Also Polska. Wielki gracz na rynku europejskim, kupił polskiego dystrybutora ABC Data, od lipca 2019 r. ostatecznie przejmując jego biznes i konsolidując przychody. Dzięki temu Also przeskoczyło z miejsca siódmego w rankingu na pozycję czwartą, w ub.r. zajmowaną przez ABC Data. To definitywny koniec jej działalności, choć jeszcze w 2014 r. była największą firmę w polskim IT według rankingu ComputerWorld.

Dotychczasowa spółka zależna ABC Daty, iSource, zajmującą się dystrybucją sprzętu Apple’a, osiągnęła w 2019 r. ponad 900 mln zł przychodu i 15 pozycję wśród największych firm sektora IT. W styczniu br. Also przeniosło tę dystrybucję do własnej działalności.

Do największej dziesiątki wrócił Action (awans z 12 miejsca za 2018 r. na 7 pozycję za 2019 r.), osiągając 21 proc. wzrostu. To efekt likwidacji zagranicznych spółek z grupy i przejęcia ich działalności.

 

 


Źródło: Computerworld TOP200 Edycja 2020

 

W pierwszej dziesiątce nie ma żadnego polskiego producenta rozwiązań IT. Najwyższe pozycje zajmują Comarch (miejsce 13, 943,3 mln zł przychodu) i Asseco Poland (20. miejsce, 805,5 mln zł przychodu). Obie firmy w kraju odnotowały mniejsze przychody niż przed rokiem (odpowiednio o 2 proc. i 10 proc.), ale słabsze wyniki polskich spółek z nawiązką rekompensują za granicą ich grupy kapitałowe.

Najwyżej notowaną firmą debiutującą na miejscu 17 w zestawieniu jest Xiaomi, które szturmem zdobywa rynek smartfonów. IDC Polska szacuje jej przychody za 2019 r. na prawie 900 mln zł.

 

Najwięksi napędzają rynek

Tegoroczny raport Computerworld TOP200 potwierdza prawidłowość, że 50 największych firm generuje ok. 3/4 przychodów całej branży – w 2019 r. ten udział sięgnął prawie 74 proc. Wejście do pięćdziesiątki wymagało osiągnięcia prawie 300 mln zł rocznego przychodu, a łączny przychód firm z tej grupy wyniósł 50,2 mld zł, co oznacza wzrost w ciągu roku o 4,2 proc.

Pozostałe firmy z rankingu największych spółek IT osiągnęły razem 17,9 mld zł. Tu wzrost wyniósł 6,5 proc. więcej w porównaniu z 2018 r. Spośród nich 286 osiąga przychody ponad 10 mln zł, 115 powyżej 100 mln zł, a 13 co najmniej 1 mln zł. Średnie przychody na firmę przekraczały 186 mln zł, ale mediana wynosiła tylko 41,5 mln zł.

 

Nastroje w branży słabe jak nigdy

Większość polskich firm IT nie zdążyła jeszcze odczuć skutków koronakryzysu. Jednak zamrożenie gospodarki na dwa miesiące po wybuchu pandemii Covid-19 spowodowało w branży znaczący spadek nastrojów.

Wśród uczestników ankiety raportu TOP200, pytanych o przewidywania dotyczące koniunktury w roku obecnym, zarówno w całej branży IT, jak i firmie respondenta, zdecydowanie dominowali pesymiści. Co więcej, tak słabych wyników nie było nigdy.

Łącznie 51 proc. respondentów spodziewa się pogorszenia koniunktury w 2020 r., z czego 10 proc. – wyraźnego. W kilku ostatnich latach odsetek pesymistów nie przekraczał 10 proc. Poprawy oczekuje 21 proc. Dla porównania w ub.r. odsetek optymistów przekraczał 50 proc.

 

 


Źródło: Computerworld TOP200 Edycja 2020

 

Koronawirus zrobił dla cyfryzacji więcej niż ministrowie, prezesi i szefowie IT

Paradoksalnie jednak, koronawirus może przynieść sporo dobrego. Polska transformacja cyfrowa na dużą skalę na dobre jeszcze nie wystartowała – przypomnijmy, polski sektor IT rośnie tylko o 0,6 punktu procentowego szybciej niż cała gospodarka. Tymczasem wymuszone pandemią przeniesienie procesów biznesowych ze świata fizycznego do cyfrowego udowodniło, że transformacja się opłaca.

„W skali całej polskiej gospodarki koronawirus zrobił dla cyfryzacji więcej niż dotychczasowe wysiłki ministrów, prezesów i szefów IT razem wzięte. Z części cyfrowych zdobyczy firmy nie zrezygnują nawet po ustaniu pandemii, bo digitalizacja zdążyła udowodnić, że nie tylko daje odporność, ale pozwala prowadzić wiele procesów w sposób tańszy bądź bardziej efektywny. Jeśli cyfryzacja ad hoc przerodzi się w pewien plan strategiczny, przyniesie to odczuwalne korzyści także dostawcom IT” – czytamy w raporcie.

 

Najnowsza wersja Computerworld TOP200 bada wskaźniki rozwoju krajowej branży ICT w roku 2019. Raport zawiera ponad 60 rankingów, w tym „Największe firmy informatyczne w Polsce”, w którym znalazło się 367 podmiotów o przychodach ze sprzedaży rozwiązań i usług IT co najmniej 1 mln zł.

Dane do TOP200 gromadzone są za pośrednictwem ankiety online, wypełnianej przez przedstawicieli firm informatycznych, telekomunikacyjnych oraz operatorów, na podstawie szacunków redakcji oraz danych analitycznych ośrodka IDC, siostrzanej firmy IDG Poland, wydawcy raportu.

Więcej informacji: http://www.top200.pl