Co najmniej 20 proc. Polaków używa już smartfona do płatności drogą elektroniczną – wynika z raportu „Płatności cyfrowe 2016” opracowanego przez Izbę Gospodarki Elektronicznej. To niewiele mniej niż korzystających do wykonania operacji finansowych z konta internetowego (36 proc. badanych) i karty płatniczej (35 proc. respondentów).  

„W 2020 roku rynek płatności alternatywnych, czyli płatności innych niż kartami debetowymi, kredytowymi oraz poprzez transfery bankowe, ma osiągnąć wartość 1,4 biliona dolarów, to najszybciej rozwijający się segment rynku” – mówi w rozmowie z agencją informacyjną Newseria Innowacje Tadeusz Kuropatwiński, członek zarządu w firmie Billon.

Na dynamikę rozwoju segmentu płatności alternatywnych będzie miała wpływ coraz większa dostępność smartfonów. Jak wynika z raportu firmy Deloitte, 87 proc. badanych posiada smartfona lub ma do niego dostęp. To największa grupa użytkowników w porównaniu z innymi urządzeniami cyfrowymi. Na przykład z laptopa korzysta 76 proc. badanych a z tabletu 63 proc.

Ważną grupę docelową dla płatności alternatywnych stanowią młodzi ludzie, którzy posiadają smartfona z dostępem do sieci ale nie mają konta bankowego. Eksperci szacują, że 85 proc. osób do 18 roku życia jest aktywnych w internecie a mniej niż połowa ma konto bankowe.

Źródło: Newseria