Zdaniem autorów raportu Bezpieczeństwo poprzez innowacje. Sektor cyberbezpieczeństwa jako siła napędowa wzrostu gospodarczego, sektor produktów i usług cyberbezpieczeństwa może stać się mocnym filarem polskiej gospodarki. Jednocześnie, podobnie jak w innych krajach, może wzmocnić bezpieczeństwo państwa i przemysłu.

Wartość globalnego sektora cyberbezpieczeństwa wynosi obecnie, według danych przytoczonych w raporcie, 120 mld dolarów. Eksperci szacują że do 2022 r. ulegnie podwojeniu. Polskie produkty i usługi cyberbezpieczeństwa, oparte na innowacyjnych rozwiązaniach, mogą okazać się konkurencyjnym towarem eksportowym.

O naszym potencjale może świadczyć chociażby rosnąca wartość krajowego rynku ICT. W 2016 r. wyniosła ona ponad 8,5 mld dolarów. Mamy też potrzebny kapitał ludzki. Co roku na polskich uczelniach wyższych kształci się 30 tys. absolwentów kierunków informatycznych.

„Polska ma wszelkie atuty, aby zbudować silny sektor cyberbezpieczeństwa. Charakter polskiej gospodarki pozwala na wykształcenie narodowej specjalizacji w tej dziedzinie, Wymaga to jednak skoordynowanego i przemyślanego zaangażowania państwa” – mówi Dominik Skokowski, ekspert Instytutu Kościuszki, redaktor raportu.

Przykłady państw takich jak Izrael czy Wielka Brytanie pokazują, że jest to możliwe. Potrzebna jest jednak ścisła współpraca publiczno-prywatna na rzecz cyberbezpieczeństwa, która powinna także wspierać tworzenie innowacyjnych rozwiązań.

W Izraelu przychody sektora cyberbezpieczeństwa sięgnęły 3,75 mld dolarów, stanowiąc ponad 1 proc. izraelskiego PKB. W Wielkiej Brytanii eksport cyberproduktów szacowany jest na ok. 2 mld dolarów. Zdaniem autorów raportu, korzystając z doświadczenia i know-how sektora prywatnego oraz aktywnego zaangażowania państwa Polska może również stworzyć dobrze prosperujący i konkurencyjny względem światowych potęg rynek. Analiza niezbędnych do tego działań znalazła się w raporcie.