Kwota podana przez Symanteka została ustalona na postawie informacji ofiar cyberprzestępstw o bezpośrednich kosztach i stratach finansowych w wyniku oszustw, kradzieży i napraw. W ostatnich 12 miesiącach z cyberprzestępczością zetknęło się 7,2 mln Polaków, czyli prawie połowa osób korzystających z Internetu. Pokrzywdzeni stracili średnio 672 zł w ciągu roku (na świecie – 197 dol.). Dane pochodzą z Norton Cybercrime Report 2012.

Według Symanteka przestępcy wzięli ostatnio na cel sieci społecznościowe i urządzenia mobilne – w Polsce 16 proc. dorosłych osób korzystających z Internetu padła ofiarą przestępstwa w sieci społecznościowej lub mobilnej. Jedna trzecia użytkowników mobilnych (34 proc.) otrzymała wiadomość tekstową od nieznanego nadawcy, z propozycją kliknięcia podanego łącza lub wybrania nieznanego sobie numeru w celu odebrania „poczty głosowej”.

– Cyberprzestępcy zmieniają taktykę — atakują szybko rozwijające się platformy mobilne i sieci społecznościowe, których użytkownicy są mniej świadomi zagrożeń – mówi Marian Merritt, rzecznik marki Norton ds. bezpieczeństwa w Internecie – W 2011 roku liczba zagrożeń mobilnych w porównaniu z poprzedzającym rokiem wzrosła prawie dwukrotnie.

W Polsce jednak mniej niż połowa osób (40 proc.) używa rozwiązania chroniącego przed zagrożeniami w sieci społecznościowej – ustalił Symantec.

Większość internautów podejmuje podstawowe kroki w celu zabezpieczenia danych, np. usuwa podejrzane wiadomości e-mail i unika podawania danych osobowych online. Jednak inne ważne środki ostrożności są ignorowane: 42 proc. polskich respondentów nie używa skomplikowanych haseł lub nie zmienia ich odpowiednio często, a ponad jedna trzecia nie sprawdza symbolu kłódki w przeglądarce przed wprowadzeniem online poufnych informacji osobistych, takich jak dane konta bankowego. Ponadto z tegorocznego raportu wynika, że wielu dorosłych internautów nie zdaje sobie sprawy, jak bardzo zmieniły się formy cyberprzestępstw w ciągu ostatnich lat i jakie są naprawdę skutki oddziaływania złośliwego oprogramowania (na przykład wirusów) na komputer – 46 proc. nie wie, że szkodliwe oprogramowanie może działać w ukryciu, co utrudnia zorientowanie się, że komputer został zainfekowany.