W obszarze cyberzagrożeń widoczne są ostatnio dwa trendy. "Mniej jest ataków z pomocą cryptominerów, a więcej na urządzenia mobilne" - poinformował na spotkaniu z dziennikarzami Wojciech Głażewski, Country Manager Check Point Software Technologies w Polsce.

Z tym drugim zjawiskiem wiąże się szczególne ryzyko. Według danych Check Pointa w Polsce ponad 70 proc. użytkowników nie zabezpiecza smartfonów, a 15 proc. nie wie, czy ich urządzenia są chronione. Jedynie 14 proc. deklaruje, że zabezpiecza telefony przed atakami hakerskimi. Czyni to z obawy o wyciek własnych danych. Zaledwie 19 proc. boi się kradzieży pieniędzy z konta bankowego.

Tymczasem najpopularniejszych celem ataków na urządzenia mobilne są dane umożliwiające dostęp do kont bankowych. Banki nie nagłaśniają jednak ataków, by nie tracić wizerunkowo.


Państwowe jednostki nie skąpią na szkolenia

Jak zauważa Wojciech Głażewski, spółki skarbu państwa należą do bardziej świadomych podmiotów, jeśli chodzi o ochronę przed zagrożeniami. Według niego takie jednostki szkolą pracowników, co oprócz ustawowych wymagań może też wynikać z tego, że nie patrzą na koszty.

"Dużo szkoleń podnosi świadomość ludzi, jakie operacje przeprowadzają, jakie wiążą się z tym zagrożenia i jak się zabezpieczyć. To działa dość dobrze." - twierdzi szef Check Pointa. Zauważa też, że wiele instytucji zaczęło inwestować w ochronę mobilną pracowników.

Według raportu Proofpoint – tylko co setny pracownik bywa obiektem ataku wielokrotnie, zaś niemal 70 proc. ofiar to pracownicy średniego i niskiego szczebla.

Check Point przytacza też dane NASK, które świadczą o rosnącym zagrożeniu. Zespół szybkiego reagowania przy tym państwowym instytucie zarejestrował w 2018 r. ponad 5,5 tys. incydentów związanych z cyberbezpieczeństwem. To 65 proc. więcej niż w 2017 r.

W najnowszym zestawieniu ryzyk dla poszczególnych krajów Polska znalazła się na 18 miejscu (im niższa pozycja, tym większe zagrożenie). Najbezpieczniejsza w Europie okazała się Norwegia. Według danych ThreatCloud w sieciach polskich firm i organizacji najczęściej wykrywano mobilny malware (3,8 proc.) i cryptominery (3,2 proc.). Ransomware już nie jest tak powszechne jak kiedyś (0,2 proc.).