Duży wpływ na zachowania klientów w tym i kilku najbliższych latach będą miały rozwiązania dotyczące szeroko pojętego bezpieczeństwa. Będzie rosło wykorzystanie sztucznej inteligencji w dziedzinie mobilności. Spodziewane są też kolejne kroki na drodze do uruchomienia sieci 5G. Klienci będą wydawać coraz więcej na usługi w chmurze.

Zdaniem autorów raportu „Global TMT Predictions 2017” poniższe trendy zdominują rozwój rynku w najbliższym czasie. W obszarach tych pojawią się nowe wyzwania i nowe możliwości rozwoju biznesów.

Zabezpieczenia biometryczne. Eksperci szacują, że w czytniki linii papilarnych jest już na całym świecie wyposażonych ponad 1 mld urządzeń. Każdy z nich będzie używany średnio 30 razy na dobę. Rocznie daje to 10 bln dotknięć czujników zabezpieczających dostęp do systemów i urządzeń. Wyzwaniem dla biznesu staje się znalezienie kolejnych zastosowań i sposobów wykorzystania tej, zyskującej coraz większą popularność, formy uwierzytelniania. 

Nasilenie ataków DDoS. W tym roku przewidywane jest nasilenie skali i częstotliwości ataków DDoS (Distributed Denial-of-Service). Przyczyni się do tego: rosnąca liczba urządzeń w sferze Internetu rzeczy, dostępność w sieci złośliwego oprogramowania umożliwiającego działanie nawet niedoświadczonym hakerom oraz zwiększająca się przepustowość łączy. Łączna liczba ataków DDoS może przekroczyć nawet 10 mln, przy średniej jednostkowej skali wynoszącej 1,25 – 1,5 Gbit/s. Ta forma cyberataku będzie też coraz trudniejsza do odparcia. Wyzwaniem dla branży będzie oferowanie coraz skuteczniejszych systemów zabezpieczeń.

Zapewnienie bezpieczeństwa na drogach. Rosnącym zainteresowaniem będą się cieszyć rozwiązania zapewniające coraz większe bezpieczeństwo jazdy samochodem. Zdaniem autorów raportu,  największe znaczenie będzie miała technologia awaryjnego hamowania AEB (Automatic Emergency Braking). W głównej mierze dzięki jej zastosowaniu w ciągu najbliższych pięciu lat o 16 proc. spadnie w Stanach Zjednoczonych liczba wypadków śmiertelnych z udziałem pojazdów. Ich efektywność może nawet doprowadzić do spowolnienia upowszechniania się pojazdów autonomicznych.

W stronę sieci 5G. Prognozy przewidują zintensyfikowanie działań zmierzających do uruchomienia sieci mobilnej piątej generacji (5G). Zaplanowane modernizacje sieci 4G przybliżą operatorom i użytkownikom korzyści możliwe do uzyskania dzięki sieci kolejnej generacji. Do najważniejszych cech sieci 5G będą należały: znacznie większe prędkości przesyłania danych, niższy poziom opóźnień, wsparcie dla czujników i urządzeń IoT o niskim zużyciu prądu i małej szybkości transmisji.

Sztuczna inteligencja w urządzeniach mobilnych. Ponad 300 mln smartfonów sprzedanych w tym roku będzie mieć już wbudowane systemy uczące się. Dzięki nim wiele rozwiązań (np. rozpoznawanie obrazu, rozszerzona rzeczywistość, rozpoznawanie mowy, tłumaczenie), będzie dostępnych również online, na przykład w samolocie. Po podłączeniu do Internetu staną się jeszcze bardziej funkcjonalne, dzięki możliwości szybszej reakcji, dokładniejszego wykonania zadania czy zapewnienia większej prywatności.

Model IT-as-a-Service z dużym potencjałem. Eksperci przewidują, że będzie to zyskująca na wartości nisza. Do końca 2018 r. wydatki na obsługę informatyczną w tym modelu osiągną prawie 550 mld dol. Usługi IT-as-a-Service stają się coraz atrakcyjniejsze zarówno dla małych jak i dużych firm. Wśród ich zalet wymienia się: brak konieczności ponoszenia dużych nakładów inwestycyjnych, przewidywalność kosztów na podstawie rzeczywistego wykorzystania zasobów, skalowalność usług.

Spadek sprzedaży tabletów? Prawdopodobnie klienci kupią w 2017 r. o ok. 10 proc. mniej tabletów niż w roku ubiegłym. Spodziewana sprzedaż przewidywana jest na poziomie 165 mln urządzeń. Obecnie wśród klientów generalnie większym zainteresowaniem niż tablety cieszą się: telewizory, smartfony i komputery.