Według IT LeasingTeam zapotrzebowanie na pracowników IT od wielu lat utrzymuje się na wysokim poziomie. Tymczasem osoby z unikalnymi umiejętnościami, dużą wiedzą i doświadczeniem najczęściej mają już atrakcyjną pracę i raczej nie szukają nowego zajęcia. Świadomość, jakie mają oni wymagania wobec pracodawców, może ułatwić ich pozyskanie. IT LeasingTeam podaje najczęściej powtarzające się oczekiwania kandydatów z branży IT wobec firm.

1. Atrakcyjne wynagrodzenie

Najczęstszym motywem zmiany pracy dla kandydatów z branży IT jest propozycja większego wynagrodzenia - twierdzi IT LeasingTeam. Z doświadczenia firmy rekrutacyjnej wynika, że dla około 70 proc. osób wzrost zarobków o co najmniej 20 proc. jest wystarczającym argumentem do zmiany pracy. Dużą zachętą są roczne premie. Coraz częściej kandydaci zwracają również uwagę na benefity pozapłacowe. Nie wystarczy już jednak służbowy sprzęt, pakiet opieki zdrowotnej, program ubezpieczeniowy czy karta sportowa. Kandydaci IT każdego szczebla oczekują planów emerytalnych, szkoleń zawodowych i językowych, a także imprez integracyjnych. Zdarza się, że już sam atrakcyjny zestaw benefitów pozapłacowych, bez istotnego podniesienia wynagrodzenia zasadniczego, jest w stanie zachęcić do zmiany pracy.

 

2. Udział w interesującym projekcie

Wielu specjalistów chce uczestniczyć w innowacyjnych przedsięwzięciach i działać w zespole, który ma wpływ na rozwój biznesu. Dla kandydatów ważna jest możliwość nauki podczas projektu i praktyczne poznanie technologii, z którą nie mieli jeszcze styczności. 

„Kandydaci interesują się projektami dającymi możliwość rozwoju. Aplikacje mobilne czy Big Data to tematy, które od razu budzą zainteresowanie” – zapewnia Marek Mrozowski, kierownik działu rekrutacji IT w IT LeasingTeam. 

 

3. Perspektywa rozwoju zawodowego

Dla wielu specjalistów z branży bardzo ważna jest jasno zdefiniowana ścieżka kariery. W zależności od indywidualnych predyspozycji i preferencji, może być to rozwój horyzontalny czyli ekspercki lub rozwój wertykalny czyli menedżerski. Większość fachowców IT preferuje rozwój ekspercki, który polega na pogłębianiu wiedzy, pracy nad innowacyjnymi rozwiązaniami oraz na rozwoju technicznych umiejętności. Inni widzą siebie na stanowiskach menedżerskich, dlatego zależy im na poszerzaniu umiejętności zarządzania i kompetencji miękkich. Z doświadczenia IT LeasingTeam wynika, że wielu kandydatów oczekuje wyzwań w pracy. Dotyczy to przede wszystkim osób na niższych stanowiskach.

 

4. Specjalistyczne szkolenia

Ponieważ branża IT ewoluuje w bardzo szybkim tempie, w ostatnich latach szkolenia stały się rodzajem benefitu pozapłacowego, który przyciąga kandydatów. 

„Kandydaci oczekują udziału w branżowych konferencjach i zagranicznych szkoleniach oraz możliwości certyfikacji. Im więcej szkoleń i certyfikacji pracodawca może zapewnić pracownikowi, tym oferta staje się bardziej atrakcyjna” – podkreśla Marek Mrozowski.

 

5. Możliwość pracy zdalnej

Dla niektórych kandydatów praca zdalna to wręcz jedyna akceptowalna forma pracy. Zdarza się, że odrzucają ofertę tylko dlatego, że nie daje możliwości pracy zdalnej w 100 proc. Międzynarodowe korporacje coraz częściej oferują możliwość pracy poza firmą przynajmniej raz w tygodniu, nie tylko w ramach optymalizacji kosztów wydawanych na przestrzeń biurową, ale też w ramach motywowania pracowników. Taka oferta zwiększa więc szanse na przyciągnięcie fachowca.

 

6. Elastyczne godziny pracy 

Ten temat według IT LeasingTeam regularnie powraca podczas rozmów z kandydatami. Z doświadczenia firmy wynika, że wprawdzie nie jest to kluczowe kryterium decydujące o wyborze nowej pracy, ale kandydaci postrzegają je jako istotną zaletę - zarówno doświadczeni fachowcy, jak i pracownicy na początku kariery.