Jak prognozuje Gartner, do 2021 r. 27 proc. danych firmowych będzie przesyłanych bezpośrednio z urządzeń przenośnych wprost do chmury zarządzanej przez przedsiębiorstwo. Dlatego bardzo ważne dla przedsiębiorstw staje się należyte zabezpieczenie urządzeń mobilnych pracowników, z pomocą systemów MDM (Mobile Device Management). Podczas konferencji w Warszawie Dagma zaprezentowała jedno z takich rozwiązań: Proget MDM.

Proget MDM to system do zarządzania i kontroli urządzeń mobilnych, stworzony przez polskich programistów z bielskiej firmy Proget. Jest przeznaczony dla przedsiębiorstw różnej wielkości. Pozwala na zarządzanie nawet kilkoma tysiącami urządzeń jednocześnie, niezależnie od tego, z jakich systemów operacyjnych korzystają. Program integruje usługi biznesowe takie jak poczta, kalendarz, kontakty, czy przeglądarka. Posiada także więcej funkcji: np. udostępnianie plików i dokumentów firmowych, VPN, dostęp do Intranetu.

System umożliwia personalizację interfejsu aplikacji i dostosowania jej do wewnętrznych polityk bezpieczeństwa. Przedsiębiorca z jego pomocą może zarządzać pojedynczymi urządzeniami, jak i grupami urządzeń, ustawiając dla nich osobne polityki, profile konfiguracyjne i uruchamiane na telefonach aplikacje.

Np. z pomocą Proget MDM przedsiębiorca może zezwolić pracownikowi na korzystanie z mediów społecznościowych lub całkowicie je zablokować. Uzyskuje uprawnienia do ograniczenia dostępu do poszczególnych aplikacji i kontroli różnych funkcji telefonu.

Ponadto administrator może mieć zdalny dostęp do urządzenia i w ten sposób instalować na nim aplikacje lub blokować dostęp do Google Play czy App Store. W razie zgubienia lub kradzieży telefonu może on zdalnie skasować jego pamięć lub tylko dane firmowe. System ma także funkcję geolokalizacji, która pozwoli administratorowi poznać współrzędne utraconego urządzenia. Jak przekonuje dystrybutor, zabezpieczenia przed wyciekiem danych z urządzeń mobilnych pozwalają organizacji spełnić wymóg RODO.

Proget MDM może być zainstalowany w chmurze producenta, a także w infrastrukturze klienta przy użyciu specjalnie przygotowanego do tego pakietu instalacyjnego. System współpracuje również ze środowiskami wirtualnymi VMware, Hyper-V oraz innymi platformami. Oferuje integrację z Active Directory, Domino Directory i protokołem LDAP. Ponadto, wspiera serwery pocztowe Microsoft Exchange, Lotus Domino, protokół ActiveSync oraz platformy Android for Work, Samsung Knox, Samsung E-Fota i Apple DEP.