W dniu 29 lipca Windows 10 został udostępniony w 190 państwach, w 111 językach. Użytkownicy sprzętu z Windows 7 oraz Windows 8.1 będą mogli za darmo pobrać aktualizacje do „Dziesiątki” przez rok od premiery. Microsoftowi zależy na jak największym rozpowszechnieniu nowych okienek w jak najkrótszym czasie. Liczy na to, że Windows 10 będzie działał na 1 mld urządzeń do końca
2016 r. (obecnie wszystkie wersje Windowsów ma ok. 1,5 mld urządzeń). Nie może sobie pozwolić na powtórkę z Windows 8/8.1, który wciąż zdecydowanie przegrywa pod względem popularności z blisko 6-letnim już Windows 7. Koncern dostosowuje się w ten sposób do oczekiwań rynku, bo konkurenci już wcześniej udostępnili gratisowe aktualizacje.

Z drugiej strony opcja bezpłatnego upgrade’u może zmniejszyć popyt na sprzęt z fabrycznie wgranym Windows 10. Analitycy nie spodziewają się, by premiera nowego systemu pobudziła rynek PC w 2015 r., na większą sprzedaż liczą natomiast w 2016 r. Ponadto brak darmowej opcji aktualizacji dla Windows XP powinien skłonić użytkowników do rezygnacji z tego systemu i przejściu na nowsze okienka, do czego Microsoft od dawna stara się nakłonić użytkowników. Cena komercyjnych wydań „10” wynosi 119 dol. za wersję podstawową oraz 199 dol. za Pro.
 
„Dziesiątka” jest uniwersalnym rozwiązaniem, które działa na różnym sprzęcie, od komputerów i tabletów poprzez konsole aż po urządzenia Internetu rzeczy. Te same aplikacje powinny funkcjonować na rozmaitych urządzeniach, co jest kolejnym przełomem (Microsoft mówi o 'universal apps’). Ujednolicono narzędzia developerskie, będzie działać jeden sklep z aplikacjami. Wyjątkowość nowego systemu polega również na tym, że jest on dostarczany w modelu usługowym (Windows as a service), dzięki czemu będzie na bieżąco aktualizowany. Nowe opcje umożliwiają większą personalizację systemu. Wśród nowości w Windows 10 są m.in: przywrócone menu Start, Cortana – osobisty asystent użytkownika, Edge – nowa przeglądarka internetowa, integracja z konsolą Xbox – dzięki aplikacji Xbox gracze mogą rejestrować, udostępniać oraz edytować wybrane momenty z gier i grać na różnych urządzeniach. Windows 10 ma być lepiej niż poprzednicy przystosowany do firmowego IT, m.in. dzięki uproszczeniu zarządzania dystrybucją i aktualizacjami systemu i poprawie zabezpieczeń.

Według zapowiedzi z br. Windows 10 jest ostatnią wersją 'okienek’. Nie będzie już wydań Windowsa z nowymi numerami. Microsoft zamierza jedynie na bieżąco udostępniać aktualizacje.