W minionym I kwartale finansowym, zakończonym 4 maja br., przychody Dell Technologies wzrosły o 19 proc., do 21,4 mld dol. Koszty operacyjne zwiększyły się w mniejszej skali niż obroty (12 proc.), a marża brutto wzrosła do 27,5 proc. wobec 24,8 proc. rok wcześniej. Zmniejsza się strata netto, ale korporacja jest nadal na minusie ze względu na koszty restrukturyzacji, obsługi długi i inne wydatki związane głownie z wchłonięciem EMC i jego spółek. W I kw. strata wyniosła 538 mln dol. , ponad dwa razy mniej niż w poprzednim kwartale (1,2 mld dol.), czyli na przełomie 2017 r. i 2018 r.

Wyniki poprawił głównie znaczny wzrost sprzedaży serwerów. Dell w tym roku należy do największych beneficjentów ożywienia na tym rynku. Po chudych latach wzrosła wreszcie sprzedaż pamięci masowych. Także na rynku komputerów korporacja radzi sobie lepiej niż średnia na rynku. Firma informuje generalnie o dużym popycie w sektorze przedsiębiorstw.

Producent zapewnia również, że redukuje wielki dług, zaciągnięty na zakup EMC. W I kw. spłacił 600 mln dol. wierzytelności, a w sumie od przejęcia EMC i jego spółek we wrześniu 2016 r. uregulował 13 mld dol. należności. W tym roku planuje spłatę w sumie 5 mld dol. To dla inwestorów ważna deklaracja, bo rynek wciąż martwi to, że obsługa długów pochłania rosnące marże. Główny dług netto Della spadł w minionym kwartale do 31,7 mld dol. – poinformował dyrektor finansowy Tom Sweet.

 

Pamięci masowe w końcu odbiły

Największą poprawę odnotowano w grupie rozwiązań infrastrukturalnych (+25 proc., 8,7 mld dol.) – głównie dzięki znacznie większej sprzedaży serwerów (+41 proc.) i rozwiązań sieciowych. Był to szósty z rzędu wzrost sprzedaży serwerów marki. Dell ogłosił, że został "niekwestionowanym liderem serwerów" pierwszy raz od 23 lat. Dotychczas przewodził pod względem sprzedaży ilościowej, teraz także został numerem 1 w ujęciu wartościowym.

Dell zwiększył wreszcie sprzedaż pamięci masowych – o 10 proc., do 4.08 mld dol. W minionych kwartałach problemem był dołek w tym biznesie (nie dalej, jak w poprzednim kwartale był 11 proc. na minusie), który miała pokonać restrukturyzacja i inwestycje. Wzmocniono m.in. zespoły sprzedażowe na całym świecie o 1,2 tys. specjalistów. Na rynek weszły nowe produkty. Dell zapowiada dalszą poprawę.

Firma zapowiedziała "wielkie inwestycje" w rozwiązania hiperkonwergentne oraz produkty i usługi definiowane programowo. Kilkaset tysięcy dolarów przeznaczono już na wzmocnienie zasobów sprzedażowych oraz badania i rozwój w tych obszarach.

W biznesie komputerowym Dell zwiększył obroty o 14 proc. (10,3 mld dol.), mimo że cały rynek PC nieznacznie się skurczył.

Dyrektor finansowy Tom Sweet zapewnia także, że Dell Technologies korzysta dzięki strategii cross sellingu produktów i usług spółek konglomeratu, w tym VMWare, RSA, Pivotal. Twierdzi, że narzędzia udostępnione partnerom mają ułatwiać sprzedaż całego portfolio giganta.