Michael Dell zapewnił, że po finalizacji przejęcia EMC przez Della, które z kolei ma większość udziałów w VMware, ekosystem firmy pozostanie otwarty. Obecnie VMware współpracuje z konkurentami Della, m.in. HPE, IBM i Cisco. Deklaracja szefa korporacji oznacza, że to się nie zmieni, a VMware zachowa swoją autonomię.

'Tylko tego rodzaju ekosystem pozwoli firmie rozwijać się. Myślę, że to początek nowej fali wzrostu' - przekonywał Michael Dell na konferencji VMworld 2016.  

Twierdził, że podoba mu się sposób działania spółki, która ułatwia adopcję chmury oraz model prezentacji nowej technologii, jak nowa VMWare Focus Cloud Foundation (pozwala dostarczać centra danych definiowanych programowo jako usługę). 

VMware po finalizacji zakupu EMC przez Della zostanie włączony do nowej korporacji - Dell Technologies, nadal pozostając odrębną spółką. 

Z kolei szef VMware'a Pat Gelsinger wskazał na szybkie zmiany w IT w administracji. Wśród nich jest rozwój cloud computingu, który jego zdaniem będzie zwiększał zapotrzebowanie na fachowe zarządzanie IT.  'Każda branża jest obejmowana przez chmurę. Każda funkcja jest obejmowana przez chmurę.' - podkreślał CEO. Przekonywał, że w związku z tym poszczególne działy firm będą potrzebować własnej jednostki IT. Dla administratorów nie jest to jednak jego zdaniem problem, lecz szansa.