Głosowanie odbyło się 12 września. Spółka poinformowała, że według wstępnych danych większość udziałowców poparła ogłoszoną w lutym br. ofertę wykupu akcji koncernu, co pozwoli założycielowi i szefowi Della przejąć kontrolę nad firmą. Z pomocą funduszu Silver Lake, pożyczki od Microsoftu oraz kredytów bankowych Michael Dell wykupi od obecnych udziałowców akcje spółki, płacąc 13,75 dol. za sztukę plus specjalną dywidendę w wysokości 0,13 dol. Zagwarantował także dywidendę za III kw. fiskalny w wysokości 0,08 dol. od akcji. Łączna wartość transakcji sięga astronomicznej kwoty 24,9 mld dol. Wynik głosowania nie jest zaskoczeniem – wprawdzie losy firmy ważyły się przez pół roku (głosowanie kilka razy przekładano), ale na początku tygodnia z rywalizacji o przejęcie kontroli nad Dellem wycofał się największy krytyk zamiarów prezesa i jego najzagorzalszy rywal, mniejszościowy udziałowiec, Carl Icahn.

Celem Michaela Della jest wyprowadzenie koncernu z giełdy i przekształcenie w firmę, która koncentruje się na dostarczaniu kompletnych rozwiązań end-to-end i usług. Tuż po głosowaniu podczas konferencji dla inwestorów Michael Dell wśród najważniejszych obszarów, na których zamierza się skupić, wymienił ekspansję na rynkach wschodzących, rozwój sieci dystrybucji, przejęcia podmiotów oferujących rozwiązania dla przedsiębiorstw, inwestycje w badania i rozwój. Jednym z filarów przedsiębiorstwa – według Della – nadal będzie biznes komputerowy, lecz także tablety i rozwiązania wirtualizacyjne. Do wprowadzenia zmian w życie będą potrzebne „znaczące inwestycje” – przyznał Dell. Restrukturyzację ma wesprzeć dwóch dużych prywatnych inwestorów. Wyjście z giełdy ma umożliwić większą elastyczność w podejmowaniu decyzji i prowadzeniu biznesu. – Możemy być nieco bardziej agresywni – mówi dyrektor finansowy Della, Brian Gladden.

Nie wiadomo, czy przyspieszenie we wdrażaniu nowej strategii oznacza także roszady kadrowe albo zwolnienia. Michael Dell nie szczędził ciepłych słów pod adresem rozsianych po całym świecie pracowników (jest ich 110 tys.). – Kiedy nasza firma będzie rozwijać rozwiązania dla przedsiębiorstw i usługi, nasz zespół będzie naszym największym kapitałem i kluczem do przyszłych sukcesów – oświadczył prezes.

Przyszłość Della wydaje się zależeć od tego, czy uda mu się stworzyć takie portfolio rozwiązań – pamięci masowych, rozwiązań sieciowych, oprogramowania, które pozwoli rywalizować z IBM i HP. Zdaniem analityków może być już za późno na zmiany, ale z drugiej strony Dell nie ma wielkiego wyboru, bo kruszeje najważniejszy do niedawna filar jego biznesu, czyli sprzedaż komputerów.

Rozstrzygnięcie, jakie zapadło wczoraj, już może ułatwić Dellowi biznes, ponieważ dotychczas część klientów wstrzymywała się z podpisywaniem długoterminowych kontraktów, nie wiedząc, co dalej będzie z firmą. W minionych dwóch kwartałach Dell zanotował duży spadek zysku (ponad 70 proc. w stosunku do ub.r.), co Reuters tłumaczy obniżkami cen, które mały przekonać klientów i ułatwić ekspansję w segmencie korporacyjnym.

Przejęcie powinno zostać sfinalizowane w III kw. fiskalnym 2014 Della, czyli do końca października br.