Dell Technologies mając ok. 50 mld dol. długu szuka możliwości pozyskania gotówki. Zamierza przeprowadzić emisję akcji w Pivotal, spółce przejętej wraz z EMC w 2016 r. Pivotal jest dostawcą oprogramowania i usług na platformie chmurowej. Poprzednio należał do tzw. konglomeratu EMC.

Dell chce jednak zachować kontrolę nad spółką i zaoferować inwestorom udziały w Pivotalu warte do 100 mln dol. - czyli jest to kropla w morzu finansowych potrzeb. Dell zamierza w celu emisji wydzielić z Pivotala część biznesu, co w ocenie analityka 451 Research nie jest dobrą wiadomością. Przytacza przykład SecureWorks, firmy wystawionej na giełdę przez Della dwa lata temu.W rezultacie koncern otrzymał mniej, niż się spodziewał (112 mln dol.), a papiery SecureWorks na giełdzie nadal są wyceniane poniżej ceny debiutu.

Model biznesowy Pivotala wydaje się bardziej atrakcyjny z uwagi na rosnący rynek rozwiązań chmurowych, ale póki co Pivotal generuje straty. Nie miał jeszcze żadnego zysku - przy rocznych przychodach 509 mln dol. w roku 2017/18 deficyt tego biznesu sięga 1,1 mld dol.

Sprzedaż udziałów w Pivotalu to kolejna opcja rozważana przez Della na pozyskanie środków na spłatę części potężnych długów. W styczniu br. pojawił się pomysł tzw. "odwróconej fuzji", czyli przejęcia Dell Technologies przez VMware, w którym Dell ma 80 proc. udziałów, a następnie sprzedaż części papierów VMware'a na giełdzie. Pomysł ostro skrytykowali analitycy, twierdząc że doprowadzi do drenażu wartości VMware'a. Decyzja w sprawie "odwróconej fuzji" ma zapaść do końca kwietnia br.