W swoim IV kw. finansowym, zakończonym 28 lutego br., Dell Technologies odnotował 11-procentowy spadek przychodów ze sprzedaży pamięci masowych - wobec analogicznego kwartału rok wcześniej. Na początku br. firma zapowiedziała zakrojone na szeroką skalę działania, aby odwrócić spadkowy trend. Zatrudniono 1,2 tys. specjalistów od sprzedaży storage'u w celu wzmocnienia oddziałów korporacji na całym świecie. Na inwestycje w rozwój biznesu pamięci masowych poszło 2 mld dol. Uruchomiono program lojalnościowy dla partnerów w zakresie storage'u. Ostatnio ruszyło centrum kompetencyjne.

"W obszarze pamięci masowych mamy jeszcze dużo do zrobienia" - przyznał Jeff Clarke, wiceprezes Della. Twierdził jednocześnie, że popyt na storage obecnie rośnie (z czego wynika, że są już efekty inwestycji), więc jest optymistą i spodziewa się stopniowej poprawy. Według IDC w III kw. ub.r. Dell EMC był numerem 2 na globalnym rynku pamięci masowych, za HPE. Ze względu na gorsze od oczekiwań wyniki na storage'u z Dellem w ub.r. pożegnał się dotychczasowy szef biznesu infrastrukturalnego.

Cała grupa rozwiązań infrastrukturalnych (Infrastructure Solutions Group), obejmująca oprócz pamięci masowych także serwery i sieciówkę, odnotowała 5-procentowy wzrost sprzedaży w IV kw.

Spadki w biznesie storage'owym kontrastują również z wynikiem całej korporacji. W minionym kwartale Dell Technologies zwiększył obroty o 9 proc. rok do roku, do 21,9 mld dol. W tym WMware poprawił się o 20 proc. Biznes kliencki Della, obejmujący głównie komputery, wzrósł pod względem przychodów o 8 proc. Generuje on niemal połowę obrotów Dell Technologies (10,6 mld dol. w IV kw.). W wyniku netto korporacja skorzystała na reformie podatkowej w USA - dzięki niej zysk zwiększył się o ponad 300 mln dol.

Poinformowano również, iż Dell spłacił już 10 mld dol. długów od czasu zakupu Dell EMC we wrześniu 2016 r. W celu pozyskania kapitału na uregulowanie wierzytelności rozważana jest tzw. odwrócona fuzja, czyli przejęcie udziałów w Dellu przez należącego do niego VMware'a. Pomysł ostro skrytykowali analitycy, twierdząc, że doprowadzi do znacznego spadku wartości VMware'a. Decyzja w sprawie odwróconej fuzji ma zapaść w kwietniu br.