Max Levchin to postać ciesząca się estymą w Dolinie Krzemowej. Choć ma dopiero 37 lat, może pochwalić się bardzo bogatym CV. Jest współzałożycielem PayPala oraz serwisu społecznościowego Slide, później wchłoniętego przez Google’a. Pod koniec ubiegłego roku został członkiem zarządu Yahoo. Max Levchin w Monachium opowiadał o swoim start-upie HFV, funkcjonującym od 2011 r. Jego działalność polega na gromadzeniu i analizie danych pochodzących z urządzeń. Levchin w swoim wystąpieniu nawiązał do czasów, kiedy pełnił funkcję CTO w PayPalu.

– To przedsięwzięcie odniosło sukces, ponieważ potrafiliśmy analizować ogromne ilości danych pochodzących z miliona transakcji dziennie. Dzięki temu uzyskaliśmy cenną wiedzę o naszych klientach, co pozwoliło nam przewidzieć ich intencje i zapobiec wielu oszustwom – wyjaśniał.

Według Maxa Levchina zajmowanie się wielkimi zbiorami danych nie powinno polegać na tworzeniu kolejnych monstrualnych arkuszy w Excelu, lecz wykorzystaniu informacji w codziennym życiu. Podał kilka przykładów. Jednym z nich jest przekazywanie danych opisujących zachowanie kierowcy podczas jazdy samochodem do firmy ubezpieczeniowej (co pozwoli zaproponować lepsze warunki umowy). Kolejny przykład to bardziej efektywna redystrybucja środków związanych z finansowaniem projektów z wielu dziedzin życia za pomocą takich platform jak Kickstarter czy Indiegogo.

 

Kaspersky i F-Secure o cyberwojnie

W ciągu ostatnich kilku lat dane stały się wyjątkowo cennym towarem, dlatego powinny być pieczołowicie chronione. Niestety, wiele organizacji ma z tym spory kłopot. Czasami przyczyną jest zwykłe niedbalstwo lub brak kompetencji osób odpowiedzialnych za bezpieczeństwo. Ale znacznie poważniejszym zjawiskiem jest wzrost cyberprzestępczości. O zagrożeniach związanych z atakami cybernetycznymi rozmawiali Jewgienij Kaspersky, CEO oraz współzałożyciel Kaspersky LAB, i Mikko Hypponen, szef działu badawczego F-Secure, a także doradca rządów w USA, Europie oraz Azji w zakresie cyberprzestępczości.

– Złośliwe wirusy podążają w ślad za rozwojem technologii, są coraz groźniejsze. Hakerzy atakują komputery, smartphone’y, tablety czy wreszcie urządzenia przemysłowe – mówił Jewgienij Kaspersky.