Popyt na urządzenia 2 w 1, które można używać jak laptop i tablet, będzie motorem napędowym rynku PC w najbliższych latach – uważa IDC. W 2020 r. 2 w 1 powinny one osiągnąć 20 proc. udziału w rynku urządzeń komputerowych wobec 5 proc. w 2015 r. Jednocześnie zgodnie z prognozą będzie spadał popyt na tradycyjne komputery.

Z kolei w porównaniu do rynku tabletów 2 w 1 w 2018 r. mają stanowić 51 proc. dostaw (w 2015 r. – 45 proc.), zapewniając wzrost całego rynku (jeżeli przypisać je do tej kategorii).

Przewidywana stopa wzrostu sprzedaży 2 w 1 w ciągu 5 lat, do 2020 r., wyniesie 30 proc. co roku. Klienci mają kupować więcej 2 w 1 w związku z pojawianiem się coraz to nowych graczy na rynku i popularnością tych urządzeń zarówno wśród profesjonalistów jak i konsumentów. W ofercie jest coraz więcej tego typu urządzeń, cechujących się większą niż poprzednicy wydajnością oraz wyposażonych w Windows 10.

W ocenie analityków te dwa czynniki przekonają do zakupu zarówno konsumentów, którzy wciąż potrzebują klawiatury, a jednocześnie chcą być mobilni, jak również klientów korporacyjnych, poszukujących wydajnych maszyn, które zastąpią ich notebooki.

Zmiany na rynkach PC i tabletów
IDC nie ma natomiast dobrej prognozy dla rynku zwykłych tabletów na zachodzie Europy. W coraz większym stopniu popyt będzie zależny od chęci konsumentów zastępowania starszych modeli nowymi, a ta chęć nie będzie wielka, bo użytkownicy domowi będą bardziej zainteresowani raczej dużymi smartfonami i wearables niż zakupem nowego tabletu.

Jeśli chodzi o komputery, to na dojrzałych rynkach, takich jak Europa Zachodnia, popyt również zależy od cyklu wymiany sprzętu. Będzie więc słaby w najbliższych latach. Rynek notebooków powinien ustabilizować się do 2018 r.

W tym samym roku analitycy oczekują wzrostu sprzedaży desktopów, w związku z wymianą maszyn kupionych w 2014 r. po zakończeniu wsparcia dla Windows XP.

Kolejna fala zakupów komputerów jest spodziewana w 2020 r., gdy Microsoft zakończy wsparcie dla Windows 7.

Windows 10 nie będzie głównym czynnikiem skłaniającym do wymiany sprzętu, ale ze względu na funkcje mobilne przyczyni się do wzrostu sprzedaży maszyn konwertowalnych, 2 w 1 i ultracienkich laptopów.

W przypadku pecetów IDC przewiduje, że lepszy wynik sprzedażowy niż średnia na rynku oprócz modeli konwertowalnych osiągną komputery AiO oraz ultracienkie laptopy. W sumie te 3 kategorie urządzeń w 2020 r. osiągną blisko połowę (47,1 proc.) udziału w sprzedaży komputerów wobec 29,5 proc. w 2015 r.