– Podchodzimy bardzo optymistycznie do 2017 r. – mówi Michał Kanownik, prezes zarządu ZIPSEE „Cyfrowa Polska”, organizacji zrzeszającej największe firmy branży elektronicznej. Wylicza kilka powodów, dla których ma być lepiej. 

Walka z oszustwami na VAT przyniesie efekty
Pierwszy to walka z oszustwami podatkowymi, które utrudniają biznes uczciwym firmom. W tym roku zdaniem szefa ZISPEE mają być odczuwalne pozytywne efekty działań rządowych w zakresie wyłudzeń VAT. Wyeliminowanie oszustów podatkowych z branży pozwoli na powrót normalnej konkurencji, normalnego rynku dla uczciwych przedsiębiorców – ocenia prezes.

Od 1 stycznia br. weszły w życie przepisy, które wprowadzają mechanizm odwrotnego obciążenia VAT na transakcje procesorami oraz solidarną odpowiedzialność w handlu dyskami twardymi. Raport ZIPSEE „Cyfrowa Polska” oraz kancelarii DLA Piper szacuje skalę wyłudzeń VAT w tych obszarach na 350–400 mln zł rocznie.

– Walka z nadużyciami podatkowymi to eliminacja nieuczciwych konkurentów, z którymi uczciwa firma nigdy nie jest w stanie wygrać – wskazuje ekspert.

Ofiarami oszustów padają często firmy, które zawierając transakcje z nieuczciwymi podmiotami, legitymizują ich działalność. Jedną ze skutecznych metod w walce z nimi według ZIPSEE jest odwrotne obciążenie VAT. Sprawdziło się przy telefonach, tabletach i laptopach, gdzie skala nadużyć znacznie spadła.

Druga korzyść z uregulowania tej sytuacji polega na tym, że uczciwe firmy przestaną się obawiać konsekwencji swoich działań na rynku, które mogą być nieopatrznie zinterpretowane przez kontrole skarbowe. Obecnie firmy boją się tego, że urząd skarbowy za kilka lat zakwestionuje transakcję, bo jakiś urzędnik stwierdzi, że można było zapłacić inny podatek.

W marcu tego roku wchodzi w życie zreformowana administracja podatkowa, która wprowadza surowsze kary za wykroczenia skarbowe.

– Konstytucja dla Biznesu premiera Morawieckiego oraz planowana reforma systemu podatkowego daje przedsiębiorcom nadzieję, że interpretacyjność przepisów będzie stabilna, a to pozwoli na odważniejszą działalność biznesową. Firmy mają się skupiać na biznesie, a nie na kwestiach prawnych – przekonuje prezes ZIPSEE.

Firmy i konsumenci będą więcej kupować
Drugim istotnym czynnikiem, który wpłynie na poprawę koniunktury w br., jest według prezesa ZIPSEE „Cyfrowa Polska” popyt przedsiębiorstw na nowe rozwiązania które pomagają w zarządzaniu i prowadzeniu firm. Branży sprzyjają też rządowe zapowiedzi inwestycji. Plan na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju Mateusza Morawieckiego kładzie nacisk na zwiększenie innowacyjności polskich przedsiębiorstw.

– Zapowiedzi rządu na temat inwestycji w start-upy i innowacyjność polskiej gospodarki dają ogromne szanse na to, że ruszy inwestowanie w nowe technologie przez przedsiębiorców, którzy do tej pory wstrzymywali się z decyzjami inwestycyjnymi z uwagi na niepewność sytuacji oraz wstrzymanie budżetu unijnego na te cele. To dobrze wróży całej branży – ocenia ekspert.

Dystrybucję sprzętu RTV i IT napędzać będą również dobre nastroje konsumentów. Jak wynika z danych ZIPSEE „Cyfrowa Polska”, rozwija się rynek nowoczesnej elektroniki użytkowej. Choć spadł popyt na komputery, to wzrosła sprzedaż m.in. smartfonów, drukarek, telewizorów oraz dysków twardych.

– Zakładamy, że ta tendencja się utrzyma. Liczymy na bardzo dobre wyniki laptopów i smartfonów, które utrzymują bardzo wysoki poziom sprzedaży. Coraz częściej potrafimy korzystać z wszystkich funkcjonalności nowoczesnego sprzętu, co zachęca Polaków do zakupu jeszcze bardziej zaawansowanych urządzeń – prognozuje szef ZIPSEE.

Ożywienie w przetargach
Wzrost rynku powinny też napędzić zamówienia publiczne – uważa prezes. Z danych Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji wynika, że w 2016 r. liczba wszczętych postępowań o udzielenie zamówień publicznych spadła o blisko 33 proc. względem 2015 r. Zamawiający ogłosili ok. 6,8 tys. postępowań dotyczących dostaw i usług teleinformatycznych, czyli o ponad 3,3 tys. mniej niż rok wcześniej. Eksperci oczekują jednak ożywienia w tym zakresie.

– Zakładam, że w ciągu najbliższych 6 miesięcy tego roku inwestycje wykorzystujące fundusze unijne ruszą w samorządach i administracji publicznej. To napędzi rynek dystrybucji i produkcji sprzętu elektronicznego na polskim rynku w II półroczu – analizuje Michał Kanownik.

Źródło: Newseria