Ministerstwo Sprawiedliwości opublikowało projekt nowelizacji kodeksu karnego skarbowego, w którym przewidziano m. in. zaostrzenie sankcji za wykroczenia i przestępstwa skarbowe, ograniczenie możliwości korzystania z instytucji czynnego żalu oraz wydłużenie okresów przedawnień przestępstw i wykroczeń skarbowych. Celem jest umożliwienie skuteczniejszej walki z szarą strefą i ograniczenie wyłudzeń podatków.

Federacja Przedsiębiorców Polskich pozytywnie ocenia przykręcenie śruby. Wskazuje, że państwo musi mieć narzędzia do walki z nadużyciami. Uważa że mimo iż projekt nie spotkał się z entuzjazmem opinii publicznej zmiany są niezbędne.

"Państwo musi mieć odpowiednie instrumenty, które pozwolą z jednej strony na skuteczne egzekwowanie przepisów, a z drugiej będą odstraszały od świadomego nadużywania lub łamania prawa." – przekonuje Mariusz Korzeb, wiceprzewodniczący Federacji Przedsiębiorców Polskich.

Przyznaje jednocześnie, że ze względu na dotychczasowy sposób funkcjonowania administracji skarbowej, głosy krytyki są w części uzasadnione.

"Należy jednak mieć nadzieję, że kierownictwo Krajowej Administracji Skarbowej zadba o to, aby nowe regulacje nie były w żaden sposób nadużywane przez urzędników" – apeluje przedstawiciel organizacji biznesowej.

Zgodnie z twierdzeniami Ministerstwa Sprawiedliwości zmiany mają usprawnić i poprawić efektywność prowadzonych postępowań, ale też wykonywania orzeczonych kar – wyrażając idee pierwszeństwa zasady egzekucji nad represją. Ponadto w celu wzmocnienia funkcji zapobiegawczej zaproponowano podwyższenie górnych granic zagrożenia sankcjami.

 

Kary niewspółmierne do przewinień

Z kolei związek Pracodawców Branży Internetowej IAB Polska nie podchodzi do nowych regulacji z entuzjazmem. Uważa np., że zakaz prowadzenia działalności gospodarczej za każde nierzetelne wystawienie faktury czy rachunku to spora przesada – wydaje się niewspółmiernie surową sankcją. Przypomina, że rozliczenia podatkowe stają się coraz bardziej skomplikowane, a interpretacje skarbówki zmieniają się. Zdaniem IAB tak ostre kary są zasadne jedynie wtedy, gdy wystawiane są puste faktury.

Czynny żal nie będzie skuteczny, jeżeli zostaną wszczęte czynności zmierzające do ujawnienia przestępstwa lub wykroczenia skarbowego przez jakikolwiek organ (a nie organ ścigania jak obecnie), czyli np. nawet ZUS czy PIP. Oznacza to, że przedsiębiorca w takiej sytuacji nie uniknie kary. IAB ocenia, że w warunkach komplikacji rozliczeń podatkowych i zmiennych interpretacji jest to również zbyt surowa kara przy dobrowolnej wpłacie należności.