Światowe dostawy drukarek 3D zwiększą się o 39 proc. w 2017 r, a w okresie najbliższych 5 lat średnia roczna stopa wzrostu wyniesie 42 proc. w ujęciu ilościowym. Wartościowo ma sięgnąć 33 proc. do 2021 r. – według Contextu.

W tym roku sprzedaż urządzeń profesjonalnych i przemysłowych zgodnie z prognozą zwiększy się o 16 proc., a biurkowych – o 40 proc. (wobec 32 proc. w 2016 r.). Te ostatnie kupują zarówno klienci indywidualni, jak i edukacja. Coraz więcej maszyn biurkowych zamawiają także przedsiębiorstwa, wykorzystując je do przygotowania prototypów. 

Natomiast większe obroty w najbliższych latach będą generować głównie maszyny przemysłowe. Odpowiadają za ponad 80 proc. przychodów na światowym rynku drukarek 3D. 

Spodziewany jest wyraźnie większy popyt na urządzenia stereolitograficzne w stomatologii. Drukarki 3D zostaną także wykorzystane przy masowej produkcji obuwia. Z kolei w przemyśle kosmicznym, medycznym i motoryzacyjnym przewidywane jest rosnące zapotrzebowanie na drukarki 3D dostosowane do obróbki metalu.