Kioxia Holding, czyli dawny biznes SSD Toshiby, sfinalizował przejęcie działu SSD tajwańskiej firmy Lite-On. Umowę w tej sprawie zawarto przed rokiem. Cena zakupu wyniosła 165 mln dol.

Wydzielona wcześniej z Lite-On spółka pod nazwą Solid State Storage Technology Corporation będzie firmą zależną Kioxi. Jej portfolio obejmuje zarówno klienckie, jak i korporacyjne nośniki. Szef Kioxi zapowiada dalszy rozwój biznesu SSD, zwłaszcza w obszarze centrów danych. Według zapowiedzi CEO Kioxia zamierza zająć czołową pozycję na światowym rynku SSD oraz - jak to określił - w nowej infrastrukturze ICT, która będzie rozbudowywana dzięki rozwojowi sztucznej inteligencji, 5G, internetu rzeczy i powiększaniu chmurowych centrów danych.

Kioxia, nosząca do października ub.r. nazwę Toshiba Memory, przejęła technologię SSD japońskiej korporacji i należy do głównych graczy na rynku NAND. Firma powstała w wyniku sprzedaży biznesu flash Toshiby w 2018 r. Za cenę 18 mld dol. kupiło go konsorcjum z amerykańskim funduszem Bain na czele, a Toshiba zachowała ponad 40 proc. udziału. W minionym miesiącu japoński koncern zapowiedział, że zamierza zbyć swoją działkę. Z tym że Kioxia może być warta, według medialnych szacunków, już ponad 30 mld dol. W minionym roku finansowym, zakończonym 31 marca br., Kioxia osiągnęła ok. 9,2 mld dol. przychodów, co oznacza spadek z ok. 11,7 mld dol. w poprzednim roku.