Zasilacze do komputerów przenośnych stwarzają ryzyko oparzeń - problem dotyczy podzespołów wyprodukowanych w okresie od grudnia 2009 r. do lipca 2011 r. - informuje Toshiba. Były one dostarczane w zestawach z gotowymi laptopami, jak i sprzedawane osobno. W ostatnich trzech latach stwierdzono kilkanaście przypadków silnego przegrzania - adaptery dymiły, pojawił się ogień. Na szczęście spośród użytkowników nikt nie ucierpiał.

Toshiba ogłosiła program dobrowolnej wymiany zasilaczy zagrożonych wadą. Może objąć aż 3,44 mln urządzeń (w tym ponad pół miliona w Japonii). Feralne zasilacze dołączano do różnych modeli notebooków Dynabook, Portege, Satellite, Tecra oraz marki Toshiba, jak również do AiO, które sprzedawano na całym świecie, m.in. w krajach europejskich. Wyprodukowano je akurat wtedy, gdy komputery Toshiby należały do najpopularniejszych na rynku, więc sprzedaż była wysoka.

Listę modeli laptopów, do których dołączano podzespoły objęte wymianą oraz więcej informacji można znaleźć tutaj.

To kolejny problem ze sprzętem Toshiby. W 2016 r. ogłoszono program wymiany ponad 100 tys. baterii do notebooków, sprzedanych w latach 2011 - 2016. Powodem było przegrzewanie się i ryzyko pożaru.

Toshiba poinformowała o problemie ze sprzedanym przed laty sprzętem niedługo po podpisaniu umowy przejęcia jej biznesu PC przez Sharpa. Kontrakt ma zostać sfinalizowany w III kw. 2018 r.