Obecnie HDD 10TB to największe dyski w ofercie producenta. Seagate chce wprowadzić na rynek więcej napędów o takiej pojemności, których ceny zaczynają się od ok. 400 dol. W fazie testowej są też nośniki wykorzystujące hel i mieszczące 12TB danych.


Choć HDD sukcesywnie tracą rynek na rzecz napędów SSD, które są szybsze i bardziej energooszczędne, to wciąż cieszą się dużą popularnością ze względu na niższą cenę. Na rynku PC dyski SSD o pojemności 256GB, 512GB i 1TB są montowane w ultra cienkich i lekkich komputerach przenośnych. W mniej mobilnym i tańszym sprzęcie PC wciąż są montowane klasyczne napędy i Seagate chce by ich minimalna pojemność wzrosła obecnie do 1TB.


Popyt na największe HDD jest związany z zapotrzebowaniem na serwery NAS i macierze pamięci masowej, wykorzystywane głównie przez klientów biznesowych. W centrach danych zastępują one nośniki taśmowe, służące dotąd do archiwizowania danych. Duże HDD są też kupowane przez konsumentów, którzy potrzebują większych pojemności niż te zapewniane przez dyski SSD. Na rosnącą sprzedaż największych klasycznych dysków wpływ ma coraz powszechniejsze wykorzystanie monitoringu wideo.

       
Firma Seagate, znana od lat z produkcji twardych dysków, chce także odegrać znaczącą rolę na rynku SSD. W zeszłym roku zaprezentowała wykorzystujący technologię flash napęd SAS w 3,5-calowej obudowie, którego pojemność to rekordowe 60 terabajtów. Możliwe, że w tym roku trafi on do sprzedaży (ale wciąż nic nie wiadomo o cenie).