W ciągu roku Kroll Ontrack odnotował 20-procentowy wzrost zleceń związanych z odzyskiwaniem danych z nośników flash i SSD. Zdaniem 90 proc. respondentów, zapytanych przez firmę, pamięci flash i dyski SSD są bezpieczniejsze od napędów HDD, jednak 57 proc. przyznało się do utraty danych z takich urządzeń. Według 75 proc. odtworzenie informacji z dysków SSD bądź innych pamięci flash (karty, pendrive’y) jest wyjątkowo skomplikowane bądź niemożliwe. Kroll Ontrack uspokaja, że nie jest aż tak źle - pliki zwykle udaje się odzyskać, choć rzeczywiście zadanie bywa niełatwe.

- Odtworzenie informacji z napędów flash może być trudniejsze głównie z uwagi na to, że struktura danych jest bardziej rozproszona niż w przypadku dysków twardych - wyjaśnia Paweł Odor, główny specjalista Kroll Ontrack - Większość producentów nie ma w pełni opracowanych standardów zarządzania zapisem danych, dlatego trzeba czasem tworzyć specjalne narzędzia przeznaczone do urządzeń konkretnego producenta, albo do określonego modelu.

Według analiz Kroll Ontrack, 65 proc. przypadków utraty danych z napędów flash i SSD wiąże się z błędami systemowymi. Przyczyną jest także fizyczne uszkodzenie nośnika, uszkodzenie plików systemowych bądź elektroniki.

Wyniki ankiety ujawniają trend do zastępowania tradycyjnych napędów nośnikami flash. Większość badanych (70 proc., wśród nich byli użytkownicy domowi, firmy, instytucje) przyznało, że wykorzystuje bądź planuje wdrożyć w najbliższej przyszłości urządzenia oparte na rozwiązaniach flash. W globalnym badaniu wzięło udział 550 respondentów.