Wiele przedsiębiorstw niepokoi przejście na Windows 10, a sporo organizacji nie jest na nie przygotowanych - wynika z badania przeprowadzonego przez WinMagic, firmę specjalizującą się w bezpieczeństwie IT.

Otóż 23 proc. przedsiębiorców przyznaje, że nie rozpoczęło przygotowań do wprowadzenia Windows 10, a 17 proc. nie wie, czy ich firmy podjęły takie kroki. Aż 30 proc. nie ma pojęcia, że w 2020 r. kończy się wsparcie dla Windows 7.

Natomiast 29 proc. obawia się zbliżającego procesu migracji na Windows 10, głównie z uwagi na nieprzewidziane problemy techniczne i ataki hakerów. Według 69 proc. z nich największy niepokój budzą luki w zabezpieczeniach, jakie mogą pojawić się w trakcie migracji, a 28 proc. lęka się utraty danych użytkowników w tym okresie.

Ponadto ankietowani mają wątpliwości, czy uda się zapanować nad zarządzaniem aplikacjami (25 proc.) oraz kompatybilnością sprzętu i oprogramowania, co rodzi ich zdaniem ryzyko zakłócenia pracy użytkowników i spadku produktywności (18 proc.).

Jedna trzecia firm pytana o prowadzony proces migracji nie była pewna, czy dysponowała odpowiednimi narzędziami.

Jednak 34 proc. twierdzi, że nie ma obaw związanych z migracją.

Wiceprezes WinMagic na region EMEA Luke Brown, podkreśla, że organizacje nie mogą czekać do ostatniej chwili, by zapewnić bezproblemową i bezpieczną migrację do Windows 10.

"Zegar tyka. Zespoły IT muszą działać teraz. Jeśli tego nie zrobią, w styczniu 2020 r. mogą doświadczyć gorszego niż kiedykolwiek kaca na nowy rok" - komentuje przedstawiciel firmy.

Badanie przeprowadzono we wrześniu br. na IP Expo w Londynie. Ankietowano 150 uczestników targów.

Z kolei według Microsoftu "Dziesiątka" przyjmuje się szybciej niż poprzedni system. Ponad 3 lata po premierze ma ponad 50 proc. udziału w sektorze biznesowym. Obroty na Windows OEM w III kw. br. wzrosły o 3 proc., głównie dzięki zakupom licencji Windows 10 Pro (+8 proc.).

W Polsce według danych Gemiusa z września br. Windows 10 miał prawie 43 proc. udziału w systemach operacyjnych na PC, a Windows 7 - ponad 37 proc.