W zamówieniach publicznych będą obowiązywać elektroniczne faktury. Przyjęto projekt ustawy w tej sprawie.

Będą to faktury ustrukturyzowane (w ujednoliconym formacie), które będzie można automatycznie przetwarzać bez potrzeby ręcznego wpisywania czy przepisywania danych, tak jak w dokumentach PDF.

Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii przekonuje, że przedsiębiorcy skorzystają: e-faktury przyspieszą płatności z urzędów dla wykonawców i tym samym zmniejszą zatory płatnicze. Wyłowią błędne i fałszywe dokumenty w obiegu oraz ograniczą koszty obsługi operacji fakturowania. Polskim firmom łatwiej będzie stawać do przetargów na zagranicznych rynkach. Do tego e-faktury mają zwiększyć popyt na usługi i produkty informatyczne. Resort zapowiedział 160 spotkań z producentami IT na temat sposobów wdrożenia systemu.

Z jednej platformy do obiegu faktur będą korzystać bezpłatnie przedsiębiorcy oraz wszystkie urzędy w kraju.

Inne ustrukturyzowane dokumenty wprowadzane w ramach systemu to: zamówienie dostawy, awizowanie dostawy, potwierdzenie dostawy, faktura korygująca lub nota księgowa.

Najpierw będzie obowiązywał okres przejściowy. Do 1 sierpnia 2019 r. urzędy nie będą miały obowiązku przyjmowania przez platformę faktur o wartości poniżej 30 tys. euro.

Platforma elektronicznego fakturowania umożliwi przesyłanie dokumentów nie tylko w kraju, ale także w całej UE, co ma ułatwić polskim firmom udział w zagranicznych przetargach.