Na portalu uruchomiono interaktywną platformę, która umożliwia dostęp do indywidualnego panela podatnika po rejestracji do konta. Pozwala to na sprawdzenie danych podatkowych i wymianę korespondencji ze skarbówką. Po zalogowaniu będą dostępne złożone deklaracje, dokumentacja prowadzonych spraw, informacje o rozliczeniach z urzędem skarbowym. Można składać dokumenty takie jak wnioski, korekty, deklaracje, zeznania podatkowe w formie elektronicznej.

Nowe funkcje nie dotyczą jednak wszystkich podatków. Na początek są to: KP – karta podatkowa, PCC – podatek od czynności cywilnoprawnych, SD – podatek od spadków i darowizn oraz PIT (na razie w ramach zeznania PIT-37). W dalszej kolejności będą dodawane inne PIT-y oraz CIT i VAT.

Sygnity jest generalnym wykonawcą systemu e-Podatki. Kontrakt zawarto w 2013 r. Dotychczas Portal Podatkowy, uruchomiony w sierpniu 2014 r., pełnił jedynie funkcję informacyjną m.in. o przepisach, pozwalał też na sprawdzenie statusu podatnika VAT, a realizacja właśnie zakończonego etapu odbyła się z dużym poślizgiem. Według początkowych założeń indywidualne konta miały być gotowe już w 2014 r. Potem termin przesunięto na przełom I i II kw. 2015 r. Resort finansów obarczał Sygnity winą za opóźnienia. Domagał się zapłaty kary. Spółka twierdziła, że nie jest odpowiedzialna za problemy.

Na początku października 2015 r. Sygnity podpisało aneks do umowy z ministerstwem finansów na budowę, wdrożenie i utrzymanie systemu. Dzięki temu projekt może być kontynuowany, a spółka, która w minionym roku finansowym miała stratę tłumaczoną m.in. przesunięciami realizacji kontraktów publicznych, może liczyć na wielomilionowe przychody w kolejnych latach. Zgodnie z kontraktem całkowite wynagrodzenie Sygnity z tytułu realizacji umowy nie przekroczy 230,42 mln zł brutto.

Portal Podatkowy jest dostępny tutaj.