Ustawa dotyczy m.in. hostingu, buforowania, usług przekazu, umów zawieranych na odległość. Zmiany przygotowane przez Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji mają wprowadzić jednolite reguły, dotyczące zgłaszania i usuwania bezprawnych treści zamieszczanych w Internecie (m.in. naruszających prawa autorskie) oraz sprecyzować kwestie odpowiedzialności dla firm świadczących usługi odesłań do linków. Do tej pory takie podmioty nie były objęte specjalną regulacją.

Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji proponuje, by wprowadzić mechanizm „notice and take down” – szybkiego reagowania na domniemane naruszenie prawa:

– zgłoszenie o bezprawnych treściach będzie wysyłane z formularza, który przygotuje dostawca e-usług. Można żądać usunięcia konkretnych treści (filmu, zdjęcia, linku), ale nie blokowania całych stron albo serwisów. Za zgłaszanie do skasowania treści, które nie naruszają prawa, przewidziano sankcje

– zgłoszenie musi zawierać informacje pozwalające dostawcy usług ocenić czy jest ono wiarygodne oraz zawierać uzasadnienie, jakie przepisy zostały naruszone

– po tzw. „wiarygodnym zgłoszeniu” o naruszeniu prawa dostawca usługi musi zareagować w ciągu 3 dni roboczych

– jeśli uzna, że treści należy zablokować, musi w ciągu 7 dni powiadomić o tym tego, kto treści dostarczył

– dostawca treści ma prawo do wniesienia w ciągu 3 dni sprzeciwu.

Gdyby procedura nie zadziałała, można skorzystać z drogi sądowej.

Na skutek protestów środowisk twórczych ministerstwo wycofało się z zapisu, że właściciel wyszukiwarki nie ponosiłby odpowiedzialności za udostępnianie nielegalnych danych, nawet gdyby wiedział o bezprawnym charakterze wyszukanej treści. Zarejestrowany w Polsce przedsiębiorca dostarczający e-usługę może być zwolniony z odpowiedzialności za nielegalną treść, tylko wtedy, gdyby o tym nie wiedział i zareagował na wiadomość o naruszeniu prawa zgodnie z przepisami.